Мбапе записва името си в историята на ПСЖ в трилъра с Нант

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Пари Сен Жермен постигна още една важна победа в борбата си за титлата в Лига 1. Шампионите победиха у дома Нант с 4:2 в мач от 26-ия кръг. Домакините взеха ранна преднина на „Парк де Пренс“ благодарение на два гола на Лионел Меси в 12-ата минута и автогол на Жауен Хаям в 17-ата минута. След това обаче настъпи отпускане в техните редици и гостите се върнаха в мача благодарение на головете на Людовик Блас в 31-ата и Игнасиус Ганаго в 38-ата минута. През второто полувреме обаче парижани все пак успяха да измъкнат победата благодарение на головете на Данило в 60-ата и на Килиан Мбапе в 92-ата минута. Попадението превърна френския футболист в най-резултатния играч в историята на ПСЖ с 201 гола, изпреварвайки предишния лидер в класацията Единсон Кавани.

Кристоф Готие все още има много проблеми с контузените си играчи, а отсъствието на Неймар изглежда най-съществено. Така той разчита на Лионел Меси, Килиан Мбапе и Уорън Зайер-Емери в атака. В средата на терена пък негови партньори са Витиня, Данило и Фабиан Руис.

От друга страна, гостите използваха Игнасиус Ганаго като крило и Людовик Блас зад него. Тройката полузащитници включваше Флоран Моле, Муса Сисоко и Самуел Мутузами.

PSG започна по-настъпателно и откри резултата в 12-ата минута. Нуно Мендеш пресече от левия фланг, а топката се отби от защитник и попадна в ръцете на Лео Меси, който я насочи в мрежата.

Само след пет минути резултатът беше удвоен. Нуно Мендеш отправи опасен удар, който бе отразен от Албан Лафон, но топката влетя в краката на съотборника му Хаям, който реагира лошо и си отбеляза автогол.

След втория гол ПСЖ започна да се забавлява и в 20-ата минута Меси опита технично да прехвърли противниковия вратар, но беше предпазлив и уловен.

Все пак в 31-ата минута Нант успя да се върне в играта, отбелязвайки много интересен гол. Людовик Блас навлезе по левия фланг и вместо да центрира, опита силен удар от остър ъгъл, хващайки Донарума неподготвен, и топката се озова в мрежата – 2:1.

Две минути по-късно действията отново се пренесоха към другата врата, където домакините си размениха няколко двойни подавания пред наказателното поле и когато топката се озова на пътя на Меси, той нанесе удар, който прелетя на сантиметри над напречната греда.

В 36-ата минута Донарума отново не беше сигурен в опасния удар на Моле, но все пак успя да предотврати второ посещение на топката в собствената си врата.

В 38-ата минута, след изпълнение на корнер, Ганаго отклони топката към първата греда и Кастелето от непосредствена близост я насочи в мрежата, правейки резултата 2:2. В крайна сметка голът беше зачетен на Ганаго, тъй като се оказа, че топката е преминала голлинията, преди Кастелето да отиграе отбитата топка.

Второто полувреме започна с натиск на домакините, но те трудно стигаха до атакуващи положения. В 58-ата минута Витиня нанесе удар от дистанция, но без особени проблеми за Лафонт.

В 60-ата минута ПСЖ все пак вкара трети гол. Мбапе намери Данило в близост до вратата с елегантен пас и Данило не сгреши с глава, за да направи резултата 3:2.

Три минути по-късно домакините получиха право да изпълнят дузпа в своя полза. Хаям задържа Мукиела в наказателното поле и съдията без колебание посочи бялата точка. Мбапе вече беше вдигнал топката, за да изпълни свободния удар, но след анализа на VAR се оказа, че фаулът е бил извън наказателното поле и дузпата беше отменена. Меси изпълни свободен удар, но Лафонт направи блестящо спасяване.

В 74-ата минута Мбапе беше много близо до гола, след като нанесе страхотен удар от 30 метра, но топката „облиза“ напречната греда. Минута по-късно Лафон отново трябваше да се намесва след удар на Заир-Емери.

В 77-ата минута Меси премина през няколко съперникови играчи и стреля към вратата, но Лафон беше внимателен и отново спаси уверено.

Нант получи най-добрия си шанс през второто полувреме при контраатака, когато удар на Ганаго прелетя опасно близо до вратата.

В 89-ата минута Мбапе имаше възможност да насочи топката в наказателното поле, но беше твърде слаб, за да затрудни вратаря Лафон.

В добавеното време Мбапе имаше втора възможност да отбележи и този път не сгреши. Тимоти Пембеле го намери, в близост до наказателното поле, и прати топката в мрежата за крайния резултат 4:2, а той гравира името си със златни букви в историята на ПСЖ с рекордния си 201-и гол.

Пари Сен Жермен събра 63 точки, като изостава само с един мач от втория Марсилия. Нант остава на 13-о място с 28 точки.

Тагове: Килиан Мбапе, Подбрани новини, ПСЖ

Ливърпул унижи Манчестър Юнайтед с историческа победа
Арсенал запазва преднината си пред Манчестър Сити след драматична развръзка в 97-ата минута