България изля гнева си срещу Норвегия в Ботевград

БаскетболТОП НОВИНИ

Мъжкият национален отбор по баскетбол на България спечели втората си поредна победа в предквалификационния турнир на ЕвроБаскет 2025. Селекционерът на старшата възраст Росен Барчовски взе реванш от Норвегия за поражението преди две седмици, като тази вечер тотално надигра съперника си с резултат 91:69 (20:14, 30:20, 24:17, 17:18) в Арена Ботевград. „Лъвовете“ изиграха най-добрия си мач от началото на плейофите и заслужено се поздравиха с категорична победа.

Успехът обаче не гарантира, че България ще прескочи предварителния етап на квалификациите. „Трикольорите“ ще се изправят в последния си мач срещу Австрия в сряда от 20:15 ч. българско време в Австрия. В момента българският отбор води в класирането на група J с 2-1, като Австрия е на второ място с 1-1, а Норвегия остава на последната трета позиция с 1-2.

Иначе днес нашият отбор напълно унищожи лидерите на норвежкия тим – Харалд Фрай и Крис Ндоу, които в първия мач в Норвегия отбелязаха общо само 22 точки срещу 50. България завърши мача с 68% успеваемост от зоната за две точки, реализира 11 стрелби за три точки с 48% успеваемост и записа 26 асистенции при 13 грешки в нападение.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Мачът започна много добре за „лъвовете“, които направиха минисерия от пет поредни точки, след като Константин Костадинов и дебютантът сред титулярите Лъчезар Димитров обединиха сили за мощна атака на националния ни отбор с 5:0. А момчетата на Росен Барчовски бяха изключително концентрирани в защита, като още в първите минути допуснаха две грешки на съперника. Лъчезар Димитров плътно притисна норвежката звезда Харалд Фрай, като в първите пет точки на мача остана без точка. Павлин Иванов пък реализира първите си две точки в мача, едната от които след красив пас на Костадинов, увеличавайки дистанцията между двата отбора на осем точки при 11:3.

По-късно „трикольорите“ достигнаха двуцифрена преднина за първи път в мача благодарение на успешните действия на Павлин и Иван Алипиев , който днес слезе от пейката – 15:4. През втората половина на първата четвърт резултатът на домакините спадна, но действията на момчетата в защита продължиха да правят разликата между двата отбора – 18:8 в полза на България. След ротациите в българския състав Фрай се ориентира и се възползва от всяка възможност, за да ликвидира двуцифрената преднина на своя отбор и да направи разликата в резултата шеста – 20:14 след първите 10 минути на срещата.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Но един Фрай не беше достатъчен за норвежците, които очевидно имаха проблеми с намирането на друг лидер в състава. Крис Ндоу бе ограничен от Коди Милър-Макинтайър, а в другия край националите си върнаха по-сериозната преднина, която в началото на втория период достигна 11 точки (25:14). Поредната страхотна атака на Лъвовете, организирана от Милър-Макинтайър, завърши с впечатляващ пробив на Иван Алипиев , който отбеляза шестата си точка в мача при 27:14. Алипиев не спираше да тероризира гостите с бързия си форхенд и безпощадната си стрелба от нулев ъгъл, като собственоръчно даде на българския отбор още по-голяма преднина – 32:19. Лъчезар Димитров помогна с още една тройка, а интересното е, че всяка от четирите далечни стрелби на България в този мач дойде от нула лева от коша – 35:19 в полза на „лъвовете“.

Скандинавските играчи обаче взеха нещата в свои ръце и благодарение на две тройки на Стян Мьос и Микел Колстад разликата бе намалена на 10 точки при 35:25 в средата на второто полувреме. Нду побърза да се изяви на терена и направи няколко добри отигравания за Норвегия, но те бяха парирани от българския отбор, след като Костадинов отбеляза 11-ата си точка в мача, за да изравни резултата на Алипиев при 40:30. След първата по-силна серия на гостите в мача българският отбор се съвзе и отговори много по-силно – 46:31 в полза на момчетата на Барчовски. До края на първото полувреме разликата в резултата остана почти същата – България поведе с 50:34.

България - Норвегия

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Павлин Иванов започна да раздава правосъдие през третата четвърт. Новобранецът от елитния румънски Сибиу откри второто полувреме с две поредни тройки, които доближиха България до 20 точки при 56-36. Единствената лоша новина за българския отбор беше четвъртото лично нарушение на Лъчезар Димитров в началото на третия период, за което той беше заменен от Деян Карамфилов. По този начин националният отбор загуби един от най-добрите си защитници на периметъра и позволи на Норвегия да отвори малка част от преднината си, но нашите компенсираха с експлозивни атаки, последната от които беше мощен alley-oop дъмпинг на Константин Костадинов от пас на Коди Милър-Макинтайър – 62:42.

Норвежците вече бяха в нокдаун, но това все още нямаше значение за българския отбор, който продължи да увеличава резултата си – 71:47, след като Иван Алипиев се възползва от поредния страхотен пас на Милър-Макинтайър. След като се превърна в изключителен плеймейкър за нашия отбор, Милър-Макинтайър заслужаваше да увеличи своя точков актив, което и направи в самия край на третата четвърт, когато при звука на сирената вкара тройка, правейки резултата 74:51 преди началото на последната част. До този момент той имаше пет точки и 12 асистенции.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Националният отбор не допусна никакво колебание в играта си и успешно поддържаше преднината си до последния период. Борислав Младенов вкара и първата си стрелба в мача – тройка при 79:53, след което отскокът на Росен Барчовски не даде надежда на норвежците дори да помислят за обрат – 81:58 при по-малко от шест минути до края на редовното време. Към края на мача на терена се появи Мартин Йорданов, което означаваше, че всичките 12 играчи на българския отбор имаха минути за игра. В резултат на това „лъвовете“ победиха своите съперници с краен резултат 91:69.

Константин Костадинов се отличи в българския отбор с 19 точки и 9 борби при стрелба от игра 8/10. Иван Алипиев също бе силен с 18 точки, а Павлин Иванов се отчете с 12 точки и 6 асистенции.

За Норвегия Микел Колстад беше най-резултатен с 12 точки, а звездите Харалд Фрай и Крис Ндоу вкараха по 11 точки.

Тагове: Арена Ботевград, България, ЕвроБаскет 2025, Норвегия