Силна България взе бронз на Световното първенство – 2023 г.

Волейбол

Мъжкият национален отбор на България до 21 години победи Аржентина и спечели бронзовите медали на Световното първенство по волейбол в Бахрейн.

Възпитаниците на Андреа Буратини победиха съперника си с 3:0 (25:22, 28:26, 25:19).

България, която има една световна титла в тази възрастова група от 1991 г. насам, спечели бронзови медали на Световното първенство за юноши за първи път от 2003 г. насам.

Преди две години България спечели сребро срещу Иран в състезанието за юноши до 19 години.

В началото на мача младите български волейболисти поведоха с 5:4 след подаване на Александър Николов. С блокада на Георги Татаров резултатът стана 6:4. Александър Николов направи мощна атака от дясната страна на 4-та зона – 9:7. Ас на Георги Татаров и 10:7. Ивайло Дамянов атакува в центъра – 13:8. Георги Татаров прави технична атака – 16:13. При резултат 20:18 Андреа Буратини взема тайм-аут за България. Александър Николов безкомпромисно атакува от четвърта зона – 21:18. При резултат 23:19 в залата в Манама прозвуча „Булгари, унаааатсиии“. При резултат 24:21 националният отбор излезе на геймбол. България спечели първия сет с 25:22, след като аржентинците сбъркаха при началния удар.

Ас на Александър Николов даде на България преднина от 3:2 в началото на второто полувреме. Георги Татаров атакува от четвъртата зона, правейки резултата 4:3. Тройна българска блокада направи резултата 6:4. Александър Николов успешно атакува по диагонал от четвърта зона – 10:7. Мощният начален удар на Александър Николов позволи на българския двоен блок да направи резултата 12:8. Себастиан Фернандес взе таймаут за Гаучосите. Мощна атака на Виктор Бодуров от центъра направи резултата 13:9. Отличен блок на Венислав Антов – 14:9. Мощен троен блок и 16:10. Александър Николов прави мощна атака – 18:13. 18:16 Андреа Буратини взема тайм-аут за България. Венислав Антов атакува с бърза топка в четвъртата зона – 20:18. 21:18 Себастиан Фернандес взема тайм-аут за Аржентина. Блок на Виктор Бодуров и 22:18 в полза на България. Георги Татаров атакува чрез блок – 23:19. При 23:22 Андреа Буратини взема тайм-аут за нашия отбор. Грешка при подаването на Аржентина и геймбол за българските волейболисти – 24:22. Блокада спира подаването на Александър Николов и резултатът е изравнен при 24:24. Мощна атака на блокадата на Георги Татаров и резултатът стана 25:24. Аржентинците атакуваха в аут и България спечели втория гейм с 28:26.

Георги Татаров беше най-резултатен за България с 19 точки (1 ейс, 2 блокади).
Александър Николов се отчете с 16 точки (1 ас).