Нефтохимик се класира за финала на НВЛ след изключителна победа над ЦСКА в полуфинал № 5

ВолейболТОП НОВИНИ

Отборът на Нефтохимик 2010 (Бургас) достигна до финала на плейофите на Efbet Super Volley. Момчетата на Атанас Петров извършиха невероятен обрат и победиха ЦСКА с 3:2 (19:25, 14:25, 26:24, 25:19, 15:9) в решителния мач №5 от полуфиналната серия, игран тази вечер в пълната зала „Младост“.

Така бургазлии спечелиха полуфиналната серия с резултат 3:2 и достигнаха до финала на първенството. По този начин Нефтохимик, който завърши на първо място в редовния шампионат след 19 поредни победи, достигна до финала на НВЛ за 6-ти пореден път.

На финала Нефтохимик ще играе с действащия шампион Хебър (Пазарджик), който успя да отстрани Левски след победа с 3:0 на полуфинала. Двата отбора са в спор за титлата помежду си от сезон 2018/19 г., като „тигрите“ станаха шампиони през последните две години.

Финалната серия отново ще се играе до 3 победи от 5 мача. Първите два мача от финала ще се играят на 25 и 26 април (вторник и сряда) в зала „Младост“ в Бургас.

От друга страна, волейболистите на ЦСКА, които завършиха на 5-о място в редовния шампионат, пропуснаха възможността да играят за титлата за първи път от сезон 2017/18 г. насам.

Началото на първия гейм беше абсолютно равностойно до 3:3, след което ЦСКА поведе с 5:3 след силно елиминиране на Владимир Станков и отлична блокада на Тодор Костов. Разликата нарасна до 9-6, след като Димитър Димитров имаше вътрешна топка. Преднината на армейците нарасна до 13-9 след топка на Красимир Георгиев, което принуди треньора на Нефтохимик Атанас Петров да поиска таймаут. Последва обаче контра на Димитров и неразбирателство на бургаското игрище, което доведе до 16:9. Домакините успяха да се върнат в рамките на 3 точки и да намалят резултата до 16:12 с влизането на Тодор Димитров като резерва, след което двата отбора продължиха в равностойна борба до 19:15. Последваха две асистенции на Александър Симеонов и Владимир Станков, както и забивка на Тодор Димитров за домакините и 22:15 в полза на ЦСКА. В крайна сметка „червените“ взеха уверено гейма – 25:19, след подаване на Калоян Балабанов от Нефтохимик.

Вторият гейм беше равностоен до 4-4, но ЦСКА отново поведе – 6-4, след бърза атака на центъра Тодор Костов и отлична солова блокада на Александър Симеонов. Гостите намалиха до 8-5, след като Аксел Трухчев нанесе нисък удар. Въпреки таймаута на Атанас Петров и Нефтохимик, преднината нарасна до 10-5 в полза на червените след контраатака на Симеонов и поредното силно изнасяне на Димитър Димитров. Още един бомбен сервис и директна точка на Димитров доведоха до 11-5. „Бургазлии“ успяха да намалят изоставането си до 11:8 след успешна блокада, която бе последвана от мощен лед на Матей Михайлович и контра блок-аут на Калоян Балабанов. Атака на Александър Симеонов и хвърлена топка от Владимир Станков направиха резултата 13:8 в полза на ЦСКА. Александър Попов възстанови преднината им на 15:9 след атака на Симеон Александров и дори я увеличи на 18:9 след поредния страхотен блок на Тодор Костов, ас на Иван Михал и аут на Аксел Трухчев. В крайна сметка червените запазиха преднината си и спечелиха мача с 25:14 след страхотен блок на Матей Михайлович.

ЦСКА започна добре третия гейм, като поведе с 3:1 след атака на Симеон Александров и контраатака от втора линия на Димитър Димитров. След нов страхотен блок на Тодор Костов червените поведоха с 6:3. Двата отбора продължиха да играят равностойно, като гостите запазиха преднината си до 10:7 след нова силна атака на Димитър Димитров. Въпреки усилията на бургазлии да стигнат до равенство, ЦСКА запази преднината си до 16:13 след поредното техническо влизане на паркета на Владимир Станков. Нефтохимик успя да намали до 18:17 след атака на Тодор Димитров и контраатака на влезлия като резерва център Петър Бъчваров. Това принуди Сашо Попов да вземе таймаут за ЦСКА. Домакините изравниха резултата при 19:19 след отлична атака-пас на Аксел Трухчев и дори поведоха при 20:19 след успешна контраатака на френския полузащитник от български произход. ЦСКА успя да обърне развоя на събитията в своя полза при 22:21 след успешна атака на Александър Симеонов и блокада на Димитър Димитров. Поредният обрат и геймбол за Нефтохимик дойде при резултат 24:23 след две хубави блокади на Аксел Трухчев и Матей Михайлович. Резултатът стана 26:24, но след блок на Петър Бъчваров бургазлии прекъснаха играта и намалиха изоставането си на 1:2.

Четвъртият гейм също започна при 4:4, след което Нефтохимик поведе със 7:4 след успешна атака на Матей Михайлович и две точкови изхвърляния на Аксел Трухчев. След почивката за Сашо Попов и ЦСКА последва нова силна контраатака на Михайлович и блок на Петър Бъчваров и 9-4 в полза на бургазлии. ЦСКА успя да намали разликата до 11-8 благодарение на Димитър Димитров и няколко грешки на домакините. Домакините поведоха с 4 точки при 16:12. Мощна начална стрелба на Аксел Трухчев направи резултата 19:13. Ас на Аксел Трухчев направи резултата 20:13. Александър Попов даде почивка на своя диагонал Димитър Димитров и вкара резервен диагонал Иван Холев. Червените имаха още няколко резерви в играта. Петър Бъчваров се появи в средата и Нефтохимик спечели четвъртия гейм с 25-18.

Решителният пети гейм започна с преднина от 3:0 за Нефтохимик след открадната топка от гарда на ЦСКА Делчо Раев, последвана от силни атаки на Матей Михайлович и Аксел Трухчев. Тайм-аут на Сашо Попов даде резултат, а червените изравниха – 3:3 след кражба на Александър Симеонов, блок на Димитър Димитров и ас на Тодор Костов. Бургазлии отново поведоха – 5:3, след като Димитров получи подаване към таблото, а Трухчев се отчете с мощен ас. Размяната на подаванията дойде, когато резултатът беше 8-6 в полза на домакините след блок-аут на Михайлович. Мощна контраатака на Михайлович доведе до 9-6 и втори таймаут за Сашо Попов и ЦСКА. Разликата обаче стана 13-8 след нова успешна атака на Матей Михайлович и мощно изхвърляне на Петър Бъчваров.В крайна сметка Нефтохимик спечели тай-брейка с 15:9 след червена атака на полувремето, а с това и мача с 3:2, което пък им позволи да достигнат до финала на шампионските плейофи. Матей Михайлович беше MVP на Нефтохимик с 26 точки (1 ас и 52% ефективност в атака – +15). Аксел Трухчев беше добър

НЕФТОХИМИК 2010 (БУРГАС) – ЦСКА 3:2 (19:25, 14:25, 26:24, 25:18, 15:10)

НЕФТОХИМИК 2010: Иван Станев 1, Матей Михайлович 26, Аксел Трухчев 24, Калоян Балабанов 7, Душан Лопар 2, Красимир Георгиев 5 – Ивайло Лалов-либеро (Любослав Телкийски, Георги Чалъков, Мариян Наков, Тодор Димитров 4, Петър Бъчваров 11, Симеон Добрев-либеро)

Старши треньор: АТАНАС ПЕТРОВ

ЦСКА: Владимир Станков 5, Димитър Димитров 23, Симеон Александров 14, Александър Симеонов 13, Тодор Костов 8, Иван Михал 6 – Добромир Иванов-либеро (Методи Ананиев 1, Иван Чолев 1, Делчо Раев 1, Ивайло Стефанов, Валентин Пейчев-либеро)

Старши треньор: АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ.

Тагове: Нефтохимик, Подбрани новини