Левски отново се наложи над „Колежа“, като Ботев най-накрая вкара гол

„Левски“ отново остави Ботев (Пловдив) с празни ръце в колегията. „Сините“ победиха „канарчетата“ с резултат 3:1 в дербито на втория кръг на efbet Лига. Рикардиньо (57) вкара за столичния тим от много спорна дузпа, а след това Джавад Ел Джемили (75, 86) удвои резултата с безпощаден удар. Той бе точен и за втори път в мача с поредния си превъзходен сервис от дъгата на наказателното поле. Мартин Секулич (82) намали преднината на Ботев и направи последните минути на мача много любопитни. Това беше и първият гол на Ботев срещу „колежа“ в официален мач. Интересното е, че двамата основни играчи на столичния тим Сонко Сундберг и Андриан Краев, които са съответно втори и трети капитан в отсъствието на Николай Михайлов, останаха резерви. Около 8000 фенове присъстваха на „колежа“.

Както е известно, на старта на първенството „сините“ загубиха с 1:2 от ЦСКА 1948 на „Герена“, а „канарчетата“ завършиха 1:1 в дербито с градския съперник Локомотив Пловдив.

Старши треньорът Станислав Генчев, който търси първия си успех начело на отбора, направи две промени в стартовия състав на „Лаута“. Вместо Станислав Роботов и Амаду Думбия в стартовия състав влязоха Йеспер ван Хертум и Уме Емануел. Хидает Ханкич влезе на вратата, а Роберто Пунчек, Йеспер ван Хертум, Янис Карабельов, Красиян Колев, Джеймс Ето’о, Самуел Акере, Реда Рабей, Николай Минков, Уме Емануел и Мартин Секулич бяха заменени.

Жълто-черните играчи изиграха мач със специални екипи, посветен на инициативата „Нощта на ангелите“. Този път тя е посветена на малката Иви, а събраните средства ще бъдат дарени в помощ на семейството на момичето в борбата му с коварната болест.

Треньорът Николай Костов направи две промени в сравнение с първия кръг, като замени Сундберг, който беше капитан на червените, и Краев с Кристиан Димитров и Ивелин Попов. Вратар стана Пламен Андреев, а в защита се появиха Жереми Петрис, Димитров, Хосе Кордоба и Марин Петков. Асен Митков и Попов бяха опорните полузащитници, а Джавад Ел Джемили, Уелтън и Роналдо действаха зад Рикардиньо, който вкара победния гол в последната среща между тези отбори през април, когато колежът беше официално открит.

В началните минути на мача Ботев се опита да натисне и на два пъти десният защитник на сините Жереми Петрис беше близо до това да сгреши. В 5-ата минута Левски овладя топката и я изпрати към Уелтън по лявото крило. Бразилецът навлезе в наказателното поле и стреля от далечна дистанция, но защитник в жълто-черно блокира удара.

В 11-ата минута Ботев имаше първата си добра възможност. Уме Емануел проби по десния фланг и стреля блестящо в наказателното поле. Жереми Петрис пресече, което позволи на левия бек Красиан Колев да стреля с глава от чиста позиция за гол. Ударът на младежа беше блокиран от защитника Пламен Андреев.

Две минути по-късно Джеймс Ето’о беше много близо до това да вкара уникален гол. Той видя, че вратарят Пламен Андреев е малко по-напред от него и много хитро прехвърли топката в горния ляв ъгъл. Капитанът на „сините“ си върна позицията и парира удара в ъгъла.

В 21-ата минута Кристиан Димитров намери Уелтън с диагонален пас. Бразилецът отново залъга Николай Минков, навлезе в наказателното поле и след това стреля по земя. Топката попадна право в ръцете на Хидайет Ханкич, капитан на Ботев в днешния мач. В 24-ата минута Марин Петков опита късмета си с далечен удар, който мина покрай вратата.

Преди почивката за вода, обявена на играчите от главния съдия Николай Железов, Левски със сигурност изигра по-силни минути от Ботев. Малко преди това Джавад Ел Джемили навлезе в наказателното поле, но не успя да пресече успешно топката в противоположния ъгъл и Ханкич се намеси.

В 31-ата минута Умех Емануел стреля слабо с левия крак, но не успя да затрудни Пламен Андреев. Пет минути по-късно Уелтън проби в центъра до втората греда, където Роналдо се опита да пресече топката обратно в наказателното поле. Ханкич отправи коварен удар в долния ляв ъгъл на вратата, но стражът реагира. В 38-ата минута Ивелин Попов изпълни свободен удар, но топката премина над напречната греда.

В 42-ата минута удар с глава на Мартин Секулич беше завързан с лакът на Хосе Кордоба. В добавеното време на първото полувреме анемичен удар на Секулич по земя бе лесно уловен от Пламен Андреев.

Второто полувреме започна с удар на Ивелин Попов от Левски. Ударът от въздуха на опитния играч беше неточен и излезе в аут. В 53-ата минута Левски получи право да изпълни дузпа за фаул на Роберто Пунчек срещу Рикардиньо. Защитникът навлезе в наказателното поле, бразилецът го изпревари и се свлече на терена. Въпреки това останаха съмнения дали Пунчец е закачил крака на Рикардиньо. ВАР обаче потвърди решението на Николай Железов. Контузеният Рикардиньо беше застанал зад топката и преодоля Ханкич със силен удар.

Левски удвои преднината си в 75-ата минута благодарение на дебютния гол на новото попълнение Джавад Ел Джемили. „Сините“ отвориха средата на терена на Ботев с два пропуска. Асен Митков получи топката в центъра и видя своя колега напълно свободен по фланга. Джемили не беше посрещнат от никой от играчите на Ботев, дриблира около 20 метра и с безпощаден удар извън наказателното поле тества Ханкич.

В 82-ата минута Ботев организира контраатака. Самуел Акере отне топката от Роналдо и направи пас в наказателното поле на Левски. След това подаде вдясно, за да освободи Фаустас Степонавичус. Литовецът нанесе силен удар в близкия ъгъл, с който Пламен Андреев се справи, избивайки топката в корнер. От ъгловия удар Ботев получи право да изпълни гол, който бе изпълнен от Мартин Секулич. След борба топката попадна в хърватина, който не сгреши, стреляйки от няколко метра в мрежата.

Ентусиазмът на „канарчетата“ бързо бе прекъснат от поредния шедьовър на Ел Джемили. Защитата на Ботев не успя да изчисти топката, която от своя страна попадна у полузащитника. Той я засуети в удобен ляв ъгъл и я прати в горния десен ъгъл на вратата зад гърба на Ханкич. Стражът на Ботев беше безсилен, а с този гол Левски си осигури трите точки.

Така Левски натрупа самочувствие преди гостуването в четвъртък на северномакедонския Шкупи в Скопие, с което започва участието си в Конферентната лига през този сезон. „Канарчетата“, от друга страна, ще търсят първия си успех под ръководството на Генчев при гостуването на „Пирин“ в Благоевград.

БОТЕВ (Пд) 1:3 ЛЕВСКИ
0:1 Рикардиньо (56-д)
0:2 Ел Джемили (86)
1:2 Секулич (81)
1:3 Ел Джемили (86)

БОТЕВ (Пд): 1. Хидайет Ханкич, 44. Роберто Пунчец, 24. Йеспер ван Хеертум, 28. Янис Карабельов, 10. Красиан Колев, 15. Джеймс Ето’о, 16. Самюел Акере, 22. Реда Рабей, 17. Николай Минков, 31. Уме Емануел, 9. Мартин Секулич;

ЛЕВСКИ: 1. Пламен Андреев, 2. Жереми Петрис, 50. Кристиан Димитров, 33. Хосе Кордоба, 88. Марин Петков, 10. Ивелин Попов, 27. Асен Митков, 11. Джавад Ел Джемили, 7. Роналдо, 17. Уелтон, 9. Рикардиньо

Тагове: Ботев, Ботев (Пловдив), Ел Джемили, Левски, Рикардиньо