Левски оплеска дузпа в 90-ата минута и изпусна победата над ЦСКА-София

БГ ФутболТОП НОВИНИ

Дербито между ЦСКА София и Левски в 26-ия кръг на efbet Лига завърши драматично. Очакваната среща не доведе до победа, завършвайки 0:0, но сините имат за какво да съжаляват, след като Ивелин Попов пропусна дузпа в 90-ата минута. Ветеранът на „сините“ се нахвърли върху 11-метровия свободен удар, който бе отсъден след намеса на VAR заради игра с ръка на Де Нойер, но един от най-добрите вратари в родния елит – Густаво Бусато, парира слабия удар на №10 на 26-кратните шампиони.

По този начин бразилецът даде на своите две точки преднина пред Лудогорец, който намали изоставането си в този кръг, и битката за титлата ще бъде ожесточена, като срещата между тези два отбора на „Българска армия“ е на 30 април.

Левски, от друга страна, се отдалечи още повече от третото място, тъй като вече изостава на девет точки от ЦСКА 1948 и шансовете му да се класира за европейските турнири намаляват.

Преследващите титлата червени останаха без победа в пети пореден мач и без успех във всички състезания срещу сините, които взеха третата си поредна победа над ЦСКА-София.

Двата отбора останаха на първа и четвърта позиция в класирането, но разликата от 19 точки не беше видима на терена през всичките 90 минути.

Лидерът в първенството Сашо Илич започна мача без нито един българин, което е прецедент, като направи три промени от победата с 2:0 над Славия. Юрген Матей, Йонатен Линдсет и Маурисио Гарсес влязоха от началните минути, заменяйки Мено Кох, Станислав Чопов и Бисмарк Шарлес.

Елин Топузаков дебютира за „сините“, като направи само една промяна в състава след победата с 1:0 над Локомотив София. Каелян ван дер Каап замени контузения Хосе Кордоба, който беше на трибуните.

Сърбинът игра с Густаво Бусато под рамката. В защита играха Амос Юга, Юрген Матей, Енес Махмутович, Тибо Вион и Брадли де Ноойер, а за Маурисио Гарсес и Дюкенс Назон – Джонатан Линдсет, Джеферсон и Тобиас Хайнц.

Станимир Стоилов си тръгна неочаквано, но остави добре изграден отбор с качествени играчи, а последните резултати на отбора потвърждават това. Левски имаше серия от четири поредни победи в първенството, която върна сините на четвърто място, а сега отборът не е допуснал гол в последните шест мача, но в дербито беше без основния си стълб в защита Хосе Кордоба. Той беше заменен от Келиан ван дер Каап. Елин Топузаков не направи други промени, тъй като разчиташе на следващите 11 човека. На вратата застана Пламен Андреев, а защитниците бяха Джереми Петрис, ван дер Каап, Сонко Сундберг и Цунами. Андриан Краев и Филип Кръстев бяха опорните полузащитници, а зад Рикардиньо действаха Ивелин Попов, Уелтън и Роналдо.

Около 25 000 зрители дойдоха на трибуните на Националния стадион, за да подкрепят своите любимци в червени и сини униформи. За пореден път, както и в последните мачове, зрелището по трибуните не отстъпваше на това на терена, където напрежението беше доста голямо.

Сектор „Б“ показа страхотна хореография, цитирайки Иван Вазов и неговата „Епопея на забравените“. Огромен транспарант носеше лозунга „Свобода или смърт“, а на плаката под него пишеше „Подвигът е труден, пътят е жесток“.

Сектор Г отговори с красива хореография, в която участваше целият сектор. На голям транспарант в центъра на северната трибуна беше изобразен възрастен магьосник, а на транспаранта под него пишеше: „Червеният магьосник отново е тук!“.

Мачът беше ръководен от Никола Попов, който беше принуден да даде четири жълти картона през първите 45 минути. Първият бе даден на Андриан Краев, а след него се разписаха Хайнц, Вион и Юга. Джеферсон пък получи контузия и трябваше да бъде заменен в 30-ата минута от Марселино. „Сините“ имаха леко предимство, тъй като се опитваха да търсят повече гола, но чистите шансове липсваха, както и ударите към двете врати.

Играчите на Топазаков претендираха за дузпа при единоборство с Роналдо, след като защитникът я спечели, падна в наказателното поле и докосна топката с ръка. Съдията обаче даде знак играта да продължи и не получи сигнал от колегите си от ВАР.

В 33-ата минута Левски имаше най-добрата си атака, Попов върна топката към Роналдо, Вион изби топката, но се оказа, че десетката на сините е бил в аут.

Второто полувреме започна с две комични ситуации в наказателното поле на Левски. Първо, Филип Кръстев, опитвайки се да изчисти топката с фаул, едва не си вкара автогол в 48-ата минута. Вион нахлу на скорост в наказателното поле, но при опита си да изрита топката се удари в земята вместо в нея, спъна се и се сблъска с Кръстев.

Последваха слаби удари от страна на Вион, Роналдо и Назон, които не затрудниха нито един от двамата вратари.

Цуни и Уелтън също бяха картотекирани, като в 75-ата минута Чопов и Морено замениха Назон и Хайнц. В 79-ата минута Бусато с отличен рефлекс спря Рикардиньо, който стреля с глава в долния десен ъгъл. Секунди по-късно Матеус също беше наказан с жълт картон за фаул срещу синята деветка.

Мачът вървеше към нулево равенство, когато при една от атаките на сините Уелтън подаде към задната греда, където Роналдо насочи топката към вратата на Бусато, но изненадващо Де Нойер протегна дясната си ръка, която спря коженото кълбо. През второто полувреме Левски поиска дузпа, но се наложи Попов да извика своя колега от VAR да разгледа ситуацията и след това правилно посочи бялата точка.

Настъпи 90-ата минута и за топката претендираха Ивелин Попов, Краев, Рикардиньо и Цунами. Най-опитният играч на „сините“ обаче изпълни със сила 11-метровия удар и не успя, а Бусато се хвърли и изби топката, превръщайки се в герой за „червените“.

Изненадващо Попов се обърна надясно и започна да ругае някого, но не стана ясно кого. Това беше втората пропусната дузпа за Ивелин Попов през сезона, след като той пропусна срещу Славия при 1:0, а след това отборът му загуби с 1:2.

Марин Петков и Асен Чандъров влязоха на негово място и на мястото на Рикардиньо. Младокът пропусна чудесна възможност да изведе Велтон напред в последните секунди, а Елин Топузаков успокои Попов, който направо се прибра в съблекалнята.

Така мачът завърши при нулево и безголово равенство, което е шестото безголово равенство за сините през тази кампания и третото между тези два отбора в последните им четири сблъсъка в лигата. Единствено през есента Левски спечели с 2:0.

Лидерът в първенството записа едва второто си безголово равенство в елита през тази кампания и общо четвърто в 26 кръга, а спасението на Бусато остави отбора начело и по допуснати голове с 12. Отборът на Илич обаче остана без победа срещу сините от септември 2021 г. насам.

ЦСКА – София 0-0 Левски

ЦСКА – София: Густаво Бусато, Амос Юга, Юрген Матей, Енес Махмутович, Тибо Вуйон, Брадли де Ноойер, Джонатан Линдсет, Джеферсън, Тобиас Хайнц, Маурисио Гарсес, Дюкенс Назон

ЛЕВСКИ: Пламен Андреев, Джереми Петрис, Келиан ван дер Каап, Сонко Сундберг, Цунами, Андрей Краев, Филип Кръстев, Ивелин Попов, Велтон, Роналдо, Рикардиньо

Стадион: Васил Левски, София
Съдия: Никола Попов

Тагове: Левски София, Подбрани новини, ЦСКА София