Ето резултатите след първите мачове от 1/8-финалите в Лигата на конференциите

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Първите мачове от 1/8-финалите на най-новия турнир на УЕФА – Лига на конференциите – вече приключиха. Още във вторник Лацио и АЗ Алкмаар поставиха началото на този етап, като холандците стигнаха до малко неочаквана победа с 2:1 на „Олимпико“.

Уест Хем, борещ се за място във Висшата лига, продължи блестящото си представяне в турнира с победа с 2:0 като гост над АЕК Ларнака, който през миналия сезон завърши на второ място в кипърското първенство. „Чуковете“ бяха безупречни и в груповата фаза през есента, като спечелиха всичките си шест мача. От друга страна, АЕК се класира за Конферентната лига от Лига Европа, където завърши на трето място в групата си, а след това с големи трудности победи Днипро 1 (1:0 и 0:0) в плейофния кръг.

Друг отбор с големи шансове да стигне далеч в турнира, Фиорентина, победи носителя на Купата на Турция Сиваспор с 1:0 и спечели своята група в турнира. Италианците пък останаха втори в групата си с другия представител на Турция на 1/8-финалите – Истанбул Башакшехир. Единственият гол днес беше отбелязан от Антонин Барак. Гостите останаха на дузпи, след като Градел получи червен картон в самия край на мача.

Андерлехт и Виляреал не изиграха мач в първия етап от 1/8-финалите на Лига Европа. Срещата в Белгия завърши 1:1, като гостите поведоха благодарение на гола на Ману Тригерос в 28-ата минута, а домакините изравниха благодарение на гола на Андре Драйер в 57-ата, като показаха силна игра и дори можеха да спечелят мача. В последния кръг белгийският тим гостува на Лудогорец, а „жълтата подводница“ завърши на върха в своята група през есента.

Базел завърши наравно 2:2 с шампиона на Словакия Слован Братислава. Домакините на два пъти повеждаха, но гостите на два пъти изравняваха резултата и оставиха интригата за реванша. Базел поведе в 6-ата минута благодарение на гола на Зеки Амдуни, но в 17-ата минута Юрий Медведев възстанови равенството в полза на гостите. Швейцарците си върнаха преднината от един гол в 40-ата минута, когато Андри Зекири отбеляза, но Малик Абубакари нанесе удар в 70-ата минута, за да направи 2:2.

Носителят на Купата на Белгия Гент стигна чрез дузпи до плейофите и сега ще се изправи срещу гореспоменатия Истанбул Башакшехир, който победи Фиорентина с 3:0 през есента. Мачът завърши при равенство 1:1. Стефано Окака откри резултата след прекрасен пас на Сердар Гюрлер. Този гол събуди футболистите на Гент, които изравниха резултата още до почивката. В 35-ата минута Малик Фофана проби по левия фланг и навлезе в наказателното поле. Гифт Орбан се възползва от грешка на вратаря на гостите, за да изравни резултата.

Шампионът на Полша Лех Познан се наложи с 2:0 над солидния шведски отбор на Дюргорден. Поляците поведоха в 39-ата минута благодарение на Антонио Милич, който засече с глава центриране от свободен удар. През второто полувреме Филип Маршвински от домакините се озова непокрит в наказателното поле в 82-ата минута и стреля по земя, след което топката се отби от напречната греда и влезе за втори път в мрежата.

Шампионът на Молдова Шериф (Тираспол) беше домакин на Ница. Френският отбор взе важна преднина, като спечели при гостуването си с минималното 1:0. Единственият гол беше отбелязан от Аюб Амрауи (45′).

Всички мачове реванш ще се проведат на 16 март, с изключение на срещата Истанбул Башакшехир – Гент, която е ден по-рано.

Тагове: Лига на конференциите, Подбрани новини