Байерн отново разбива мечтата на ПСЖ за победа в Шампионската лига

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Байерн Мюнхен победи Пари Сен Жермен в 16-ия кръг на Шампионската лига и надеждите на френските гиганти да се изкачат на върха на европейския клубен футбол отново ще останат мираж. В най-дългоочаквания реванш от тази фаза на турнира Байерн спечели с 2:0 след голове на Ерик Максим Шупо-Мотинг и Серж Гнабри през второто полувреме. Баварците спечелиха и първия мач (1:0), а днес затвърдиха мнението, че са по-балансиран отбор и заслужено се класират напред.

Това беше осма победа в осем мача за Байерн в Шампионската лига през този сезон. Нещо повече, мюнхенци вече имат предимство в преките двубои срещу ПСЖ. Срещата беше повторение на финала на Шампионската лига през 2020 г., който Байерн спечели с 1:0. Голът тогава беше отбелязан от младия играч на парижани Кингсли Коман, който донесе успеха на „Парк де Пренс“ преди три седмици. Днес първият гол бе отбелязан от Чупо-Мотинг, който също прекара част от кариерата си в ПСЖ.

Статистиката даде сериозно предимство на отбора на Байерн Мюнхен. От сезон 2010/11 г. насам Байерн не е отпадал от елиминационната фаза на Шампионската лига след победа в първия мач. Вече 16 от последните 18 мача на баварците в Европа, изиграни на „Алианц Арена“, са завършили с победи. Последният път, когато германският колос не успя да отбележи гол в домакински мач от Шампионската лига, беше през април 2018 г.

ПСЖ се стремеше да избегне отпадане на 1/8-финалите за пети път през последните седем сезона. В предишните шест случая в Шампионската лига парижани са преминавали само веднъж, като са губили първия си мач. От октомври 2020 г. насам отборът не е допускал гостуване в 12 поредни мача в турнира.

Ерик Максим Шупо-Мотинг поведе атаката на Байерн, следван от Кингсли Коман, Томас Мюлер и Джамал Мусала. Леон Горетцка и Джошуа Кимих бяха двойка в средата на терена, Йосип Станишич и Алфонсо Дейвис започнаха на двата фланга на защитата, а Матайс де Лихт и Дайо Упамекано и Йосип Станишич оформиха двойка централни защитници пред Ян Зомер. Бенжамен Павард беше отстранен, а Лука Ернандес отпадна поради контузия. Садио Мане се възстанови от контузия и се очакваше да излезе на терена през второто полувреме. Жоао Кансело, Лерой Сане и Серж Гнабри също бяха оставени като резерви за отбора на Юлиан Нагелсман.

Пари Сен Жермен бяха без една от основните си звезди – Неймар. Бразилецът ще пропусне остатъка от сезона, но Лионел Меси и Килиан Мбапе са в страхотна форма и Кристоф Готие разчиташе на тях да изведат френския гранд до победата. Фабиан Руис, Витиня и Марко Верати съставляваха полузащитата, а Ашраф Хакими и Нуно Мендеш играеха по фланговете. На вратата започна Джанлуиджи Донарума, а в защита действаше триото Данило Перейра, Серхио Рамос и Маркиньо.

Няма и две минути след първия съдийски сигнал Мбапе получи пас по левия фланг и тръгна напред, но ударът му бе от малък ъгъл и Зомер с лекота спаси топката. Байерн изглеждаше, че владее повече топката, а гостите използваха всяка възможност, за да намерят излаз за паса на Мбапе. В 11-ата минута Хакими получи пространство отдясно, но стреля много неточно. Байерн отговори с добър пробив на Мусиала, но своевременен шут на Верати спря Шупо-Мотинг, който се готвеше да стреля.

Поредният дълъг пас на Мбапе създаде напрежение пред вратата на Зомер, но французинът го фаулира в опит да стигне пръв до топката. В 16-ата минута Горетцка нанесе мощен удар извън наказателното поле, но Донарума беше на мястото си. Минути по-късно Мбапе отново показа скоростта си, но пасът не беше достатъчен за него и опитът му за удар излезе в аут. В средата на полувремето Байерн се оттегли в собствената си половина, а ПСЖ провеждаше постепенни атаки. В 25-ата минута само късметът спаси домакините. Меси отправи няколко удара към вратата, притиснат от няколко играчи на Байерн, но топката се озова в ръцете на Зомер.

Повечето от атаките на баварците идваха отдясно, но прехвърлящите удари на Коман не успяваха да стигнат до Шупо-Мотинг. В 32-ата минута Алфонсо Дейвис и Мусала разиграха технична комбинация и германският футболист нанесе точен удар, но Донарума изпрати топката в корнер. Десет минути преди почивката капитанът на ПСЖ Маркиньос получи контузия и бе заменен от Норди Мукиеле. Най-чистото положение през първото полувреме дойде след груба грешка на Зомер. Швейцарецът не успя да изчисти топката, тя беше отнета от Хакими и Витиня стреля в празната врата, но Де Лихт се засуети и предотврати гола.

Преди края на първото полувреме Байерн също можеше да поведе, но Алфонсо Дейвис направи ненужен завой и се затвори, което доведе само до корнер. ПСЖ отговори с пас на Меси към Мбапе, но Зомер излезе навреме от наказателното поле. Домакините бяха по-активни в тези минути, но не успяха да вкарат човек в противниковата защита. Като цяло двата отбора изнесоха равностойно полувреме с няколко интересни атаки, но предпазливостта все пак надделя.

Второто полувреме започна с изненадваща промяна в състава на PSG. Влезлият от резервната скамейка Мукиеле очевидно беше контузен и Готие го замени със 17-годишния Ел Шадай Бициабу, който направи своя дебют в Шампионската лига. В 49-ата минута топката стигна до Мбапе и той веднага опита да стреля, но ударът му беше блокиран. При контраатаката Мусала напредна и изведе Шупо-Мотинг, който падна в наказателното поле, но съдията Даниеле Орсато прецени правилно, че не е имало фаул срещу него.

В 52-ата минута Чупо-Мотинг прати топката в мрежата зад гърба на Донарума, но голът беше отменен заради засада. През този период от мача Байерн явно доминираше и се стремеше да открие резултата. В 60-ата минута Горетцка скочи отгоре след изпълнение на корнер, но не уцели целта. Секунди по-късно Мюлер и Горетцка притиснаха Верати и го принудиха да сгреши, последва пас в празната врата към Чупо-Мотинг и камерунецът без проблем отбеляза.

Четвърт час преди края на мача треньорът на парижани пусна друг тийнейджър – Уорън Зайер-Емери, на мястото на Фабиан Руис. Контраатаките на Байерн ставаха все по-опасни, но Сане индивидуално осуети поредната такава. В 79-ата минута Коман намери Сане, но той отново не успя да нанесе точен удар. Следващият ход на Готие беше да смени Уго Екитике и бившия защитник на Байерн Хуан Бернат, който беше посрещнат с аплодисменти от трибуните. Садио Мане влезе като резерва на мястото на Мусала.

В 82-ата минута Серхио Рамос отново показа колко е опасен с удар с глава, но топката мина на сантиметри от целта. Младокът Заир-Емери опита техничен пас към Мбапе, който беше близо до това да излезе на удобна позиция, но Упамекано изби удара на звездата на ПСЖ. В последните секунди на редовното време Кансело и Гнабри, които се бяха появили малко преди това, надиграха гостите. Португалецът насочи топката през целия терен към немски играч, който засече с диагонален удар и направи резултата 2:0. Резултатът можеше да бъде и по-убедителен за Байерн, но Донарума отрази силен удар на Лерой Сане, а голът на Мане беше отменен заради засада.

Тагове: Байерн Мюнхен, Килиан Мбапе, Подбрани новини, ПСЖ

Официално: Христо Стоичков вече не е акционер в ЦСКА – София