Арсенал запазва преднината си пред Манчестър Сити след драматична развръзка в 97-ата минута

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Арсенал постигна драматична и изключително важна победа с 3:2 над Борнемут на „Емирейтс“ в мач от 26-ия кръг на Висшата лига. Лидерът във временното класиране изоставаше с 0:2, след като Филип Билинг откри резултата още в 11-ата секунда на мача.

Маркос Сенеси (57′) удвои преднината след почивката, но Арсенал все пак успя да се пребори за така важната почивка, която възстанови преднината от пет точки пред Манчестър Сити. Томас Партей (62′) намали резултата, а Бен Уайт (70′) изравни.

Резервата Рийс Нелсън донесе победата на Арсенал в седмата минута на добавеното време.

Така, след като няколко кръга по-рано тимът на Микел Артета постигна впечатляваща победа с 4:2 над Астън Вила, лондончани за втори път показаха шампионския си характер.

Това е петата поредна победа на „топчиите“ в първенството.

Микел Артета направи три промени в сравнение с мача срещу Евертън през седмицата. Най-голямата изненада беше, че Гранит Джака беше оставен на пейката за първи път този сезон в мач от Висшата лига за Арсенал. На негово място влезе Фабио Виейра. Томас Партей се завърна след контузия на мястото на Жоржиньо. Такехиро Томиасу пък беше предпочетен пред Бен Уайт на десния фланг на защитата. Еди Нкетиа не беше в групата, тъй като е контузен.

Джо Ротуел и Антъни Семено бяха титулярните играчи на Борнемут.

Борнемут шокира домакините още след първия съдийски сигнал. Гостите направиха пропуск в средата на терена, като Уатара проби отдясно и след това остро подаде в наказателното поле. Соланке се размина с топката, която попадна у Билингс, който стреля покрай бившия вратар на Борнемут Аарон Рамсдейл. Нямаше засада и Арсенал бе надхитрен само след девет секунди игра. Това беше вторият най-бърз гол в историята на Висшата лига.

Лондончани можеха да отговорят веднага. В четвъртата минута Нето отвърна на страхотен удар на Джодегор с максимални усилия, топката стигна до Сака, но ударът му мина покрай него. Минута по-късно Нето отново се намеси блестящо, отразявайки удар на Джодегор от границата на наказателното поле. Борнемут устоя на тези ситуации и запази предимството си.

Домакините продължиха да атакуват яростно, като Букайо Сака беше много активен. Именно блокираният удар на английския футболист обаче доведе до контраатака, при която Билинг изведе Уатара един на един с Рамсдейл. Стражът на Арсенал обаче бързо излезе от вратата и направи отлично спасяване.

Нови неприятности сполетяха домакините в 22-ата минута, когато Тросард трябваше да напусне терена поради контузия. На негово място влезе Емил Смит-Роу.

В 35-ата минута Арсенал можеше да получи дузпа, след като Мефам игра с ръка, докато скачаше за висока топка. VAR анализира ситуацията, но очевидно реши, че контактът е бил в зона, покрита от ръкава на фланелката на играча. Така дузпа нямаше, а само няколко сантиметра спасиха играча на Борнемут. Във всеки случай решението беше спорно.

Преди почивката гостите имаха още две опасни контраатаки, но Соланке не успя да направи решаващия пас. В добавеното време се оказа, че Виейра е фаулирал Сенеси в наказателното поле. VAR разгледа и тази ситуация, но отново не бе отсъдена дузпа.

Второто полувреме също започна с натиск от страна на Арсенал. В 54-ата минута Мартинели нахлу на скорост в наказателното поле, задържа се добре, но след това реши да стреля сам и ударът му срещна гредата. Тук бразилецът можеше да потърси пас. Скоро след това Мартинели се канеше да стреля, но Нето излезе извън наказателното поле и много успешно се намеси. Така се стигна до 57-ата минута, когато Борнемут нанесе втори тежък удар по съперника си. Сенеси, който беше фаулиран от Партей, засече топката с глава след центриране от корнер на Ротвел – 0:2.

В 62-ата минута Стивънс едва не прати топката в собствената си врата след пас на Сака от десния фланг. При изпълнение на ъглов удар Смит Роу изби пас на Саки, който бе насочен в центъра на терена. Партей беше оставен непокрит и от близка дистанция стреля покрай Нето, за да направи резултата 1:2.

Само няколко минути по-късно обаче Борнемут можеше да възстанови преднината си, но Рамсдейл се намеси успешно и спаси удара на Соланке в близкия ъгъл.

В 69-ата минута Бен Уайт, който замени Томиасу на почивката, изравни, отбелязвайки първия си гол за Арсенал. Влезлият минута по-рано на мястото на Смит Роу Рийс Нелсън подаде от левия фланг към далечната греда. Там Уайт стреля от упор. Нето се дръпна и изрита топката, но техниката на голлинията показа на главния съдия, че има гол – 2:2.

Арсенал започна да натиска още по-силно. В 73-ата минута напречната греда попречи на домакините да обърнат напълно развоя на събитията, след като удар на Саки рикошира в Стивънс и се удари в напречната греда. VAR отново провери ситуацията за евентуална игра с ръка от страна на защитника на Борнемут, но отново не последва нищо.

В 79-ата минута домакините отново поискаха дузпа, след като удар на Йодегор срещна лакътя на Сенеси. VAR отново показа, че не би трябвало да има дузпа. При последвалия корнер, за може би пети път, техниката бе отвърната от Арсенал. Този път Билинг игра с ръка малко над линията на вратата. Отново обаче нямаше дузпа.

Натискът на Арсенал даде резултат в седмата минута на добавеното време. Поредното центриране на Джодегор от корнер беше отклонено, но попадна в Нелсън, който с отличен удар от 25 метра преодоля Нето и оформи крайния резултат 3:2.

Тагове: Арсенал, Висша лига, Подбрани новини

Мбапе записва името си в историята на ПСЖ в трилъра с Нант
ЦСКА-София изпусна дузпа на „Армията“ и се размина с две точки в битката за титлата.