Исторически момент! Турция печели Лигата на нациите по волейбол за жени

ВолейболТОП НОВИНИ

Турският национален отбор спечели петия кръг на женската Лига на нациите по волейбол.

На финала, който се проведе в Арлингтън (Тексас), турският отбор победи отбора на Китай с 3:1 (25:22, 22:25, 25:19, 25:16).

В първите два гейма двата отбора успяха да направят дълги серии от точки, по време на които постоянно сменяха водачеството в резултата. Това логично доведе до това, че геймовете завършиха при един и същ резултат – 25:22.

В третия гейм обаче Турция стабилизира играта си в защита и успя да вземе преднина от 16:9. Китайците не успяха да обърнат развоя на събитията и загубиха с 19:25.

В четвъртия гейм Китай поведе с 6:3, но южните ни съседи отговориха със серия от 11:2, а след това поведоха с 14:8, за да си гарантират крайния успех.

Мелиса Варгас беше най-добрата реализаторка за отбора победител. Нападателката на Фенербахче вкара 26 точки.

Еда Ердем и Ебрар Каракурт вкараха по 12 точки за турския отбор, воден от Даниеле Сантарели.

Ли Инин отбеляза 21 точки за китайския отбор.

Турция получи чек за 1 млн. долара за спечелването на турнира.

Досега най-доброто постижение на отбора във Волейболната лига на нациите беше финалът през 2018 г. За китайките това е първо участие в мача за титлата, тъй като през 2018 и 2019 г. отборът достигна до бронзовите медали.

На трето място тази година се класира отборът на Полша, който победи домакините на турнира – отбора на САЩ – в малкия финал с резултат 3:2 (25:15, 16:25, 25:19, 18:25, 17:15). Поляците поведоха с 5:1 в тайбрека, но трябваше да спечелят два мачбола в решаващия гейм, преди да спечелят със 17:15.

Тагове: Лига на нациите по волейбол., Турски национален отбор