Реал Мадрид празнува 20-ата си Купа на краля, а главният герой е Родриго

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Реал Мадрид оправда очакванията преди финала за Купата на краля и спечели 20-ия си трофей в турнира с победа над Осасуна с 2:1 в решителния мач в „Ла Картуха“ в Севиля. Родриго (2′, 70′) беше главният герой на мача за „бланкос“, като отбеляза два гола за своя отбор, докато Лукас Торо (58′) вкара гола на съперника.

По този начин Кралският клуб печели 40-ия си финал за Купата, докато Лос Рохос за втори път в историята си губят финалния си мач в турнира. По пътя си към трофея мадридчани побеждават последователно Касереньо, Виляреал, градския съперник Атлетико Мадрид и основния си враг Барселона. Това е първият триумф на Реал Мадрид в Купата на краля от сезон 2013/14 г., когато за последен път бяха на финал. Мадридските гиганти отстъпват само на рекордьора Барселона, който има 31, и на Атлетик Билбао, който има 23. Това е втората Купа на Испания за Карло Анчелоти начело (предишната беше през 2014 г.), като той става първият мадридски треньор с такова постижение след Луис Моловна (1974 и 1982 г.).

Този път Анчелоти избра най-силния възможен стартов състав. Съвсем очаквано Тибо Куртоа беше на вратата. Едер Милитао и Давид Алаба съставляваха централната защитна двойка, а заедно с тях играха Даниел Карвахал и Едуардо Камаванга. В средата на терена триото се състоеше от Федерико Валверде, Орелана Чуамени и Тони Кроос, а Лука Модрич се възстанови от контузия достатъчно, за да влезе като резерва от пейката. Карим Бензема беше в основата на атаката, подпомаган по двата фланга от Винисиус Жуниор и Родриго. От другата страна Ягоба Арасате разгърна играчите си в схема 4-2-3-1 с Анте Будимир като централен нападател и останалите трима нападатели – Мой Гомеш, Аймар Орос и Абде.

Не бяха изминали и две минути, преди Реал да поведе в резултата. Винисиус нахлу в наказателното поле и, успявайки да задържи топката, я насочи към непокрития Родриго, който с лекота отбеляза. Това беше най-ранният гол на мадридчани във финал на турнира от 1946 г. насам, когато Сабино Баринага също се разписа във втората минута. В седмата минута Аридан опита да стреля с глава от корнер, но топката попадна в ръцете на Куртоа. Няколко секунди по-късно същото се случи и с удар с глава на Будимир. Веднага след това беше ред на Орос да се опита да насочи топката във вратаря, но и той не успя да го направи. В 15-ата минута Лукас Торо също нанесе удар с глава, но за разлика от предишните опити на съотборниците си, неговият удар беше неточен.

В 21-ата минута мадридчани най-сетне опитаха да вкарат втори гол, но далечният удар на Валверде излезе в аут. Следващият удар с глава на Осасуна не закъсня – топката мина покрай гредата след игра с ръка на Будимир. В 25-ата минута Бензема имаше възможност да удвои преднината на своя отбор, но Серхио Ерера парира опасния му удар. Минута по-късно Абдех фаулира Куртоа, но връхлитащият Карвахал успя да изчисти топката по пътя си към вратата.

В 32-ата минута „бланкос“ получиха право да изпълнят пряк свободен удар, от който Алаба с превъзходен удар удари напречната греда. Три минути по-късно Винисиус опита техничен удар, който премина над напречната греда. В 39-ата минута Камавинга също нанесе удар от бялата точка. Три минути по-късно Винисиус влезе в пререкание с капитана на съперника Давид Гарсия заради това, че защитникът подигравателно го потупа по главата, след като пресече топката между тях.

Бензема имаше първата възможност за гол през второто полувреме, но ударът му беше много неуспешен. Скоро след това съотборникът му Винисиус също се опита да отбележи, но и неговият удар не успя. Така се стигна до 58-ата минута, когато Торо изравни с отличен далечен удар. Любопитно е, че полузащитникът преминава през академията на Реал Мадрид като тийнейджър. Четири минути по-късно Валверде се опита да върне преднината на Кралския клуб, но ударът му не попадна в целта.

Въпреки това Лос Бланкос не се предадоха и сравнително бързо си върнаха преднината с гол, подобен на първия. Той дойде в 70-ата минута, когато Винисиус отново нахлу в наказателното поле и потърси свой съотборник в центъра на терена. Вместо това топката бе нещастно избита от противников играч. Това даде възможност на Кроос да стреля, ударът му беше блокиран от Аридан и се превърна в асистенция за Родриго, който отбеляза втория си гол на финала. Така бразилецът стана първият играч на „Меренгес“ с два гола в решаващ мач за трофея след Хуан Гомес през 1980 г. В оставащите минути Алаба и резервата Антонио Рюдигер не успяха да направят победата на Кралския клуб по-убедителна. В крайна сметка именно Реал Мадрид спечели Купата на краля за сезон 2022/23 г.

РЕАЛ МАДРИД СРЕЩУ ВЛАС 2-1

Тагове: Подбрани новини, Реал Мадрид