Мачът ЦСКА – Левски завърши 1:1 в efbet лига

В поредното“вечно дербиЦСКА и Левски завършиха 1:1. За разлика от предишните сблъсъци между „червени“ и „сини“, в този имаше много футбол и интересни ситуации и пред двете врати. Роналдо откри резултата малко преди почивката, а малко след нея Джонатан Линдсет наказа колективна грешка в защитата на символичните гости.

Победата щеше да устройва всички участници в съботния следобед на Националния стадион. При 0:1 Велтон пропусна страхотен шанс да удвои преднината на Левски, а след като резултатът беше изравнен, ЦСКА беше много близо до това да обърне напълно развоя на събитията, но Назон не успя да се справи с подаването на Естрада.

В крайна сметка Фаетон и Роналдо можеха да се превърнат в герои, отбелязвайки в последните минути, но Андреев и Бусато бяха на мястото си.

По този начин вечните съперници си попречиха в борбата за титлата, като останаха на относително разстояние от лидера Локомотив (Пд). ЦСКА е на трето място с 25 точки, докато Левски е четвърти с 23.

Вечното дерби започна с опит на Левски да вкара гол от бялата точка след изпълнение на ъглов удар. Това обаче не им стигна за нещо повече, тъй като нямаше опасност пред вратата на Бусато. На отсрещната страна на терена една пресечена топка доведе до неочаквана възможност за Михаел Естрада. Еквадорецът обаче беше блокиран от настъпващия Цунами.

Още от първите акорди на първия мач в страната стана ясно, че съдията Гиенов ще има трудни моменти. Всяко негово решение предизвикваше коментари както от страна на червените, така и от страна на сините. Естествено, гигантите използваха познатия трик за психологически натиск, който трябваше да смути дебютанта в този сблъсък.

Левски ЦСКА

Огромна пролука по левия фланг на защитата на „сините“ се създаде в 9-ата минута, когато прочутият диагонален пас на Хайнц към Естрада се оказа правилното решение. Никой от играчите на червените обаче не успя да пресече паса на еквадореца в наказателното поле.

ЦСКА имаше първия си сериозен шанс в мача в 12-ата минута. Цуни подцени една дълга топка и грешката му не беше поправена от Хосе Кордоба. Панамецът загуби физическата битка с Джонатан Линдсет, който веднага реши да направи пас към Пламен Андреев, но топката прелетя малко над горната греда.

Лъвовете отговориха минута по-късно, когато Цунами направи отличен пас към Фадига, но ударът му с глава мина встрани от целта.

В 17-ата минута армейците на Ел Маестро първи успяха да прехвърлят топката отвъд голлинията. Повод за радост обаче нямаше, тъй като Дюкенс Назон беше в аут. За всичко беше виновен вратарят Пламен Андреев, който сбърка при изнасянето на топката и извади луд късмет, когато хаитянинът се озова зад последния човек в защитата на „сините“, за да избегне съкрушителна грешка във второто поредно Вечно дерби.

В 29-ата минута последното ново попълнение на ЦСКА Емануел Сакич се намеси по страхотен начин в защитата. Уелтън получи необходимото пространство и с лекота изпрати снажния южняк. Звездата на гостите се опита да направи много хитър пас към Асен Митков, но в последния момент Шака се хвърли за прецизен шпагат, спасявайки армейците от лош момент.

Левски ЦСКА мач

Левски също можеше да отбележи, но в 32-ата минута се оказа, че Кристиан Димитров е извършил фаул в атака, преди да продължи за Краев. На свой ред капитанът на „сините“ не успя да преодолее Бусато от близка дистанция, но така или иначе това се оказа маловажно.

В 36-ата минута Дюкенс Назон предизвика съдията Гидженов да отсъди дузпа. След това ударът му по земя попадна в напречната греда на вратата на Цунами, който обаче махна и двете си ръце, за да не създаде предпоставки за подобен фаул. В автобуса на VAR също нямаше намеса от страна на съдиите.

По традиция Левски направи всичко по правилата, развивайки атаката, но за пореден път ахилесовата пета за тях беше завършващият удар. Уелтън надбяга Петров и направи пас към Рикардиньо, който закъсня със стотна от секундата да засече.

И тогава, сякаш от нищото, Левски нанесе първия удар срещу вечния си противник в дербито. В 42-ата минута Роналдо откри резултата на националния стадион. Отбитата от Николай Костов топка отприщи неудържима атака, след която Велтон се срина на тревата и се гърчеше от болка. Защитата на ЦСКА явно очакваше прекъсване на играта, защото изгуби концентрация, когато Цунами стреля от фланга в центъра. Подаване в наказателното поле намери Роналдо, който от отскочилата топка с неспасяем удар с глава порази долния ляв ъгъл на вратата на изненадания Бусато.

В 47-ата минута младият Пламен Андреев направи рисковано действие, като излезе от своята зона, за да пресече пас на Хайнц. Бившият капитан на Левски направи ужасно спасяване с коженото кълбо, но за негова радост Кристиан Димитров беше на голлинията и отново беше на правилното място, за да коригира неточността му.

Финалният акорд на първото полувреме бе поставен от Иван Турицов. Българският футболист бе оставен непокрит при изпълнение на ъглов удар, но ударът му с глава попадна в целта.

Второто полувреме можеше да започне за футболистите на Левски по различен начин. Джонатан Линдсет сбърка паса, което позволи на Уелтън да излезе един на един с Бусато. Стражът на ЦСКА обаче се намеси решително и се превърна в герой благодарение на реакцията си.

Футболът е, както се казва, „карък“ и миг по-късно, когато Левски трябваше да спечели с 0:2, ЦСКА изравни – 1:1! Амос Юга направи хубав пас зад гърба на защитниците на „сините“, който доведе до огромно неразбирателство между Димитров, Кордоба и Пламен Андреев. Последният излезе неразчетено, което позволи на Линдсет да пресече топката. Въпреки че трима играчи на съперника бяха на линия, норвежецът беше безпощаден и с попадението си предизвика заслужена радост от Сектор Г.

Играчите на Нестор Ел Маестро, опиянени от емоцията да отбележат гол, също бяха много близо до това да осъществят пълен обрат в мача. Плахата защита на Левски не успя да се справи с атаката, което позволи на Микаел Естрада да се насочи сам към вратата на „сините“. Еквадорецът реши да комбинира с навлизащия отляво Назон, но хаитянинът беше блокиран от Петрис и по чудо не успя да реализира втория гол на армейците за деня. Намесата на Джереми Петрис в дефанзивен план също беше ключова.

След поредица от атаки на червените Левски се успокои и в 66-ата минута Андриян Краев нанесе удар от средна дистанция, който мина близо до страничната греда на вратата на Бусато.

За пореден път Левски разчиташе на основната си звезда Уелтън в атака: номер 17 изпревари трима играчи в червена униформа, но отново завършващият му удар му попречи да сложи точка на мача.

В 73-ата минута в дербито се стигна до обичайното сбиване между Рикардиньо и Амос Юга, преди в конфронтацията да се включат още няколко играчи от двата отбора. В резултат на това Гидженов издаде четири жълти картона.

В атака Левски отново разчиташе на основната си звезда Уелтън. Футболистът с №17 преодоля трима играчи в червено, но отново само завършващият му пас му попречи да сложи черешката на тортата.

Левски можеше да поведе в любимото дерби в последните минути, когато Роналдо се озова непокрит на далечната греда. Бразилецът имаше възможност да стреля от остър ъгъл, но Густаво Бусато навреме намали разстоянието между него и сънародника си и направи последното спасяване в това дерби.

В следващия кръг Левски е домакин на Черно море, а ЦСКА приема Пирин (Благоевград).

Тагове: Левски София, ЦСКА София