Григор Димитров изигра най-слабия си мач през 2023 г. и отпадна в Монте Карло

ТенисТОП НОВИНИ

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров изигра най-слабия си мач през 2023 г. и отпадна във втория кръг на Мастърса в Монте Карло.

Най-добрият ни тенисист беше спрян от един от най-вълнуващите млади таланти, прогресиращи в световния тур през последните две години, Изи Лехека. Чехът спечели със 7-6(4), 6-4 и за първи път в кариерата си записа две победи в един турнир от най-високата категория на АТП.

Гришо стана жертва на твърде много собствени непредизвикани грешки – 40 – и неефективен първи сервис. Българинът сякаш избра лоша тактика срещу млад и агресивен съперник, защото той беше по-прогресиращ на корта и може би трябваше да прояви повече търпение, както направи вчера срещу Бен Шелтън.

Въпреки най-слабия си мач през 2023 г. Григор можеше да го спечели, но не се възползва от пробивите си в първия сет и от някои ключови ситуации на ретур във втория.

За съжаление той не успя да защити 360-те точки от полуфинала, до който достигна в Монте Карло миналата година, и загуби с 315. Това ще го смъкне с поне шест места в световната ранглиста и от следващия понеделник той ще бъде 31-ви в света.

Първи сет

Лехека започна с форхенд в аут при 0-15, след което Гришо отговори с добро посрещане и форхенд по обратния диагонал, което предизвика грешка от бекхенд при 0-30. Страхотен сервис по диагонала на чеха намали преднината му до 15-30, но последва овърхенд от форхенд и 42-ят в света изпрати топката в мрежата. Поредното такова рали с повече от пет удара доведе до нова грешка на Лехейки, чиято ракета беше отпред, и Гришо поведе с 1-0.

Димитров продължи да принуждава съперника си да греши от форхенд със страхотен бекхенд, но след страхотно посрещане от страна на Лехейки, самият той допусна една грешка и се озова в ситуация 15-30. Отличен директен удар по диагонала на обратния сервис обаче донесе на Гришо равенство 30-30, но първият сервис не проработи. Българинът не можа да се справи с едно от темповите разигравания в мача с много движения по ширината на корта и трябваше да спаси точка за пробив. За съжаление Григор изгуби предимството си, след като направи двойна грешка, за да направи резултата 1:1.

В следващия гейм Лехека взе подаването си без проблем и българинът спечели една точка с перфектен форхенд, но това беше всичко – 1:2. В началото на четвъртата част Димитров направи добра атака със сервис в мрежата, а след това завърши любимата си комбинация с драйв-воле от форхенд точно след начален удар – 30:0. Чехът отново сервира от форхенд, правейки резултата 40:0, а невърнат сервис бе достатъчен, за да се стигне до 2:2.

Страхотен бекхенд на Гришо предизвика възгласите на публиката – 15:15, но след това Лейка се възползва от мощен сервис, последван от форхенд – 30:15. Още два последователни плътни удара от чеха, за да се стигне до резултат 2-3.

В началото на мача сервисът на Димитров явно не работеше толкова добре, колкото му се искаше, тъй като той допусна втората си двойна грешка при 0-15. Съперникът му удари бекхенд за 15-15, но българинът върна жеста си с непредизвикана грешка от форхенд за 15-30. Неотсъден начален удар в точния момент доведе до 30-30, а вторият пореден допринесе за гейм-брейк. Комбинация от сервис и форхенд по правата на връщане донесе успеха на Гришо – 3-3.

Димитров използва мрежата, за да спечели точка след форхенд на съперника си, а още един форхенд по принуда след дълго рали от страна на Лехеки направи резултата 0-30. Добре насочен прав сервис свали част от напрежението при 15-30, а след това Григор сбърка от бекхенд при втория си начален удар – 30-30. Непринудена грешка на чеха от форхенд донесе на българина точка за пробив и той я използва блестящо – ловък обратен удар от бекхенд парира волето на съперника. Но Гришо не само направи невероятен ретур, но и проби Лечков от форхенд, за да си върне предимството, напомняйки за паметната си победа с 4-3 срещу Алекс де Минор в Ротердам.

Превъзходният форхенд на Лехки обаче отново му даде предимство в следващите два гейма, в които Жирогре не успя да вкара първото си подаване – 0:30. В крайна сметка безответният начален удар върна интригата в мача при 15:30, но неуспешният опит на българина за прав бекхенд винер го постави в беда при 15:40. Вторият сервис на Димитров в мача дойде точно навреме, 30-40, и още една бърза комбинация от сервис и форхенд отряза възможността за втори пробив. Отличната контраатака на българина с директен удар му даде предимство и след четвъртия му пореден начален удар пробивът бе взет – 5-3.

Лечков направи непредизвикана грешка от форхенд и допусна 0-30, 11-а непредизвикана грешка от общо 6 за Гришо. Два неверни сервиса му донесоха преднина – 30-30, българинът сбърка от бекхенд и сега пропусна ретур – 40-30. Още един грешен удар, този път от форхенд, донесе гейма на страната на съперника – 5:4.

В следващия решителен гейм Леецка поведе с 0-30, за да развие сета с предимство, което отново постави Григор под напрежение. Неуспешен начален директен удар намали изоставането до 15:30, а чехът направи два шанса за обратен пробив с мощен диагонален удар от форхенд. Той дойде след отличното му посрещане по късия диагонал и последвалия форхенд с прав удар, изпълнен почти като деми воле от два метра дълбочина на корта – 5:5.

Димитров наказа съперника си с още един въртящ се форхенд, този път от форхенд над най-високата част на мрежата, 0:30. Лехека опита хитра контра, но бе измамен на мрежата от марков прав бекхенд, изпълнен

Втори комплект

Ас на правата и още две комбинации на мрежата веднага след началния удар донесоха на Гришо три бързи точки за началото на втория сет, преди съперникът му случайно да изпълни коварно отстъпление при 40-30. Непостоянният сервис на българина обаче продължи и още една двойна грешка доведе до двойна линия, а форхенд удар на Димитров в мрежата доведе до точка за пробив. Страхотен бекхенд по диагонала бе последван от смач и Григор проби, изравнявайки играта, преди да изпълни два последователни форхенда по обратния къс диагонал, за да поведе. Директен удар по линията, който не беше върнат от съперника му, осигури на българина победата в мача и му даде преднина от 1:0.

Лейека поведе с 40:0, след което Григор успя да се възползва от две грешки и още при следващата си точка можеше да влезе в мача, но допусна непредизвикана грешка от бекхенд и направи 1:1. Две грешки на сервис и ледбрейк дадоха на Димитров преднина от 40:15, а още една грешка на сервис (дълбок втори сервис) даде на Григор преднина от 2:1.

Както и в предишните моменти от мача, Гришо създаваше изгодни позиции за своите уинъри при сервис, но допускаше непредизвикани грешки. Лечков поведе с 40:0, но можеше да загуби с 0:30, тъй като българинът подари гейма с нова грешка – 2:2.

Григор спечели две бързи точки – 30:0, но това беше 30-ата му непредизвикана грешка в мача! Въпреки това той успя да натрупа преднина в следващите два фрейма и отново поведе – 3:2. За разлика от първия сет, този път доминацията на сервиращия продължи, а за съжаление и грешките на Гришо – 3-3.

Поредната двойна грешка на Димитров му донесе нови неприятности на сервис – 15:30, след което той спечели размяна на бекхенди по диагонала и записа бърза точка след добър начален удар. Още една добра комбинация от сервис и сила изведе българина напред – 4:3. В следващия гейм Гришо спечели два гейма при 40:30, а точките на съперника бяха взети след неотразени сервиси. Димитров доминираше в новата размяна на удари от задната линия и за първи път във втория сет достигна до дюс. Лехека получи право да използва първия си сервис след очевидна грешка на съдията на стола и се възползва от нея, но след това изпрати форхенд в аут за ново равенство. Поредният сгрешен бекхенд на Гришко даде преднина на съперника му, но той изигра форхенда му и зрителите станаха свидетели на дюс номер три. Поредната пропусната възможност за българина дойде след негов директен удар в аут, а след това канонада от форхенди по диагонала на чеха го изравни при 4:4.

Григор върна пробива на нула след поредната комбинация от лоши първи сервиси и непредизвикани грешки, които бяха оформили хода на мача досега. Но той се върна от 0:15 с бекхенд сервис, какъвто не бяхме виждали в мача досега. Вятърът помогна на форхенда му в аут, но той направи още една грешка и стигна до 15:15. Лежек излезе на мрежата и не допусна да бъде пробит – 30-15, след което се измъкна от неприятностите с диагонално воле, заобикалящо отсрещната страна, за два мачбола. Асът на чеха сложи край на мача при 6-7(4), 4-6.

Тагове: Григор Димитров, Подбрани новини