Верстапен печели в Бахрейн, Перес и Алонсо допълват подиума

Двукратният световен шампион Макс Верстапен доминира в състезанието за Гран при на Бахрейн, с което бе открит сезонът във Формула 1 през 2023 г. Съотборникът на холандеца в Ред Бул Серхио Перес завърши втори в Сахир, като двамата нямаха особени проблеми във втората половина на състезанието.

За Верстапен това беше първа победа в първия кръг от сезона във Формула 1, а за Ред Бул – първи успех в Бахрейн от 2013 г. насам, когато състезанието все още се провеждаше следобед. Тогава Себастиан Фетел донесе победата на „биковете“.

На старта Перес отстъпи втората позиция на пилота на Ferrari Шарл Леклерк, който не завърши заради повреда в задвижващата система на своя автомобил. Монегаскът вече беше загубил втората позиция от Перес, който го изпревари малко преди средата на дистанцията.

Отпадането на Леклерк позволи на Фернандо Алонсо да се бори за място на подиума в дебютното си състезание за отбора на Aston Martin. Испанецът стартира пети, загуби две позиции в първата обиколка и след това изпревари добре Джордж Ръсел, Люис Хамилтън и Карлос Сайнц, за да финишира трети.

Четвърти на Сахир бе Сайнц, който успя да задържи Хамилтън зад себе си въпреки проблемите с износването на гумите в последните обиколки. Седемкратният шампион финишира пети, а съотборникът на Алонсо Ланс Строл, който получи повреда при шофирането в Бахрейн, завърши шести.

Ръсел завърши седми, а Валтери Ботас, Пиер Гасли и Алекс Албон също взеха точки. Юки Цунода, който завърши само на 1,106 сек. зад Албон в битката за десетата позиция, остана извън зоната на точките. Логан Сарджънт завърши на 12-о място в дебюта си във Формула 1, а Кевин Магнусен, Ник де Врис, Нико Хюлкенберг, Гуаню Джоу и Ландо Норис също достигнаха финала. Освен Леклерк, от състезанието отпаднаха Оскар Пиастри и Естебан Окон.

Сезон 2023 г. във Формула 1 ще продължи след две седмици с Гран при на Саудитска Арабия в Джеда, на най-бързата улична писта в света.

Класиране Бахрейн Формула 1

Старт на състезанието: Верстапен стартира по най-добрия начин, като запази първото място в спринта към първия завой. Зад него Леклерк се възползва от новите си меки гуми и изпревари втория пилот на Red Bull Перес, за да заеме втората позиция.

2/57 – Предимството на Верстапен на първа позиция бе 1,9 сек. пред Леклерк, който бе на 0,9 сек. пред Перес, докато авансът на мексиканеца пред втория пилот на Ferrari бе 0,6 сек.

Зад лидерите Алонсо донякъде неочаквано бе изпреварен от двамата пилоти на Mercedes, Хамилтън и Ръсел, които се наредиха четвърти и пети зад Верстапен, Леклерк, Перес и Сайнц. Загубата на позиция на Алонсо бе по вина на неговия съотборник Строл, който спря твърде късно в четвърти завой и удари испанеца.

5/57 – Строл атакува и изпревари Ботас в битката за осмото място, като използва DRS на старт-финалната линия. Секунди по-рано Леклерк бе блокирал предна дясна гума при спиране в първия завой.

6/57 – След много силна първа обиколка Верстапен взе преднина от 4,7 пред Леклерк, който вече бе атакуван от Перес, използвайки системата DRS.

10/57 – Верстапен се оплака на екипа си, че задните му гуми блокират прекалено много при смяна на предавките. Междувременно бившият му съотборник Гасли направи първото си спиране в бокса за сезон 2023. Французинът бе 18-и преди смяната на гумите, тъй като премина към твърдите смеси, след като стартира с меките.

12/57 – Хамилтън беше първият пилот, който оглавяваше класирането и направи питстоп за нови гуми. Британецът премина от меки към твърди гуми.

13/57 – Алонсо си върна една от загубените на старта позиции, като изпревари Ръсел. Испанецът атакува в първия завой и двамата се движеха гума за гума през целия първи сектор на пистата, но в крайна сметка по-доброто влошаване на гумите на Алонсо даде на двукратния шампион преднина.

В края на обиколката и двамата пилоти на Ferrari направиха първите си преминавания през питлейна. Съвсем очаквано и двамата преминаха към твърдите гуми. Заедно с тях за нови гуми влезе и Ръсел, но неговото спиране в бокса беше по-бавно.

14/57 – И Верстапен направи първото си спиране за смяна на гуми, като се върна на пистата на второ място зад съотборника си Перес, който все още не беше направил питстоп. Заедно с Верстапен беше и Алонсо, който се върна на пистата точно пред Ръсел.

16/57 – Дебютното състезание на Пиастри приключи предсрочно поради проблеми със скоростната кутия.

17/57 – Алонсо изпревари Ботас, който изпревари испанеца и Ръсел с ранно спиране в бокса. Следващата цел за двукратния шампион бе седемкратният шампион Хамилтън, тъй като разликата между тях бе 4,5 секунди.

Перес най-накрая направи първото си спиране в състезанието, като премина от меки на меки гуми, както по-рано направи съотборникът му Верстапен. Мексиканецът се върна на пистата на 3,6 секунди зад Леклерк, чиито твърди гуми бяха на четири обиколки.

18/57 – На обиколка зад Алонсо, Ръсел също изпревари Ботас по време на спирането на завой 4. Това позволи на британеца да се придвижи до седмото място, но в тази обиколка той бе на 1,7 обиколки по-назад от Алонсо, отколкото предшественика му в екипа на Mercedes.

25/57 – Перес навлезе в DRS зоната на Леклерк и започна да притиска монегаските за втората позиция. Инженерът на Леклерк му бе казал в предишната обиколка, че износването на твърдите гуми е по-добро от очакваното.

26/57 – Перес изпревари Леклерк при спирането преди първия завой, след което успя да отблъсне контраатаката на пилота на Ferrari и да си осигури втората позиция зад съотборника си Верстапен, чиято преднина бе 13,9 сек.

30/57 – Както и по време на първите спирания в бокса, Хамилтън беше първият пилот в челото, който влезе за смяна на гуми. Заедно със седемкратния световен шампион за питстоп влезе и Строл и двамата се върнаха на пистата с новите твърди гуми. След спирането в бокса Хамилтън и Строл се върнаха на пистата съответно седми и осми.

31/57 – В отговор на спиранията на Хамилтън и Строл Сайнц също посети механиците на Ferrari, за да получи нови твърди сликове. Испанецът се върна на пистата пред пилота на Mercedes, докато Ръсел, който спря заедно със Сайнц, отстъпи място на Строл, който изпревари втория пилот на Mercedes по време на спирането в четвърти завой с по-топлите твърди гуми.

33/57 – И Леклерк направи второто си спиране в бокса, като се върна на пистата на четвърта позиция с новите твърди гуми. Само пилотите на Red Bull и Алонсо бяха пред Монагаска, на когото все още му предстоеше второ спиране.

34/57 – Реакцията на Red Bull не закъсня и Перес веднага отиде за втора смяна на гуми, като премина от меки на твърди, за да стигне до финала. Алонсо направи същото и се върна на пистата на пето място, на 1,6 секунди зад Хамилтън, чиито гуми бяха с четири обиколки по-стари.

36/57 – Верстапен направи второ посещение при механиците на Ред Бул, за да сложи гуми хард. Холандецът се върна на пистата на първа позиция, а преднината му пред Перес бе цели 12,6 секунди.

37/57 – Алонсо изпревари бившия си съотборник Хамилтън при спирането преди четвърти завой, но британецът премина през завоя и си върна позицията.

38/57 – Алонсо успя да изпревари Хамилтън в битката за петата позиция с отлична маневра в сложния завой 10. Този път Хамилтън нямаше отговор на атаката на двукратния шампион.

39/57 – Хамилтън се опита да си върне позицията с DRS по време на спирането в завой 4, но атаката му бе парирана от пилота на Aston Martin.

41/57 – Виртуален автомобил за сигурност! Леклерк излезе от пистата поради неизправност в хибридната част на задвижващата си система. Монегаскът бе паркиран на правата между завои 13 и 14, което наложи временен виртуален автомобил за сигурност.

Докато Гасли, Албон, Зунода и Сарджънт се бореха за последните места в зоната на точките, отборът спря, за да сложи нови гуми. Всички сложиха меки сликове.

45/57 – Алонсо започна да атакува своя сънародник Сайнц в битката за последното място на подиума. Двамата дори се докоснаха леко на изхода на завой 4. При спирането преди завой 11 обаче Алонсо, който бе излязъл много добре от предишния завой, не остави никакъв шанс на пилота на Ferrari и се придвижи на трета позиция.

52/57 – Пет обиколки преди края Верстапен бе на 10,6 секунди пред Перес, чиято преднина пред Алонсо достигна 24,3. От друга страна, испанецът бе успял да вземе 7,2 секунди преднина пред сънародника си Сайнц, който имаше проблеми с износването на гумите и се измъкваше от Хамилтън за четвъртото място.

Състезанието приключи! Верстапен взе 36-ата си победа в кариерата, Перес направи успеха на Red Bull в Бахрейн двоен, а Алонсо записа своя подиум номер 99 във Формула 1, с което започна 20-ия си сезон в шампионата.

Тагове: Бахрейн, Макс Верстапен, Формула 1

Кръстaич обявява състава на България за първата евроквалификация с изненадващо име сред избраниците