Оланд уби крехките надежди на Байерн, Ман Сити ще има шанс да се реваншира на Реал Мадрид

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Манчестър Сити достигна до полуфиналите на Шампионската лига, след като победи един от основните фаворити – Байерн Мюнхен. В ответния мач на „Алианц Арена“ Сити завърши наравно 1:1 и това беше достатъчно след убедителната победа с 3:0 в първия мач. Ерлинг Холанд отбеляза гол за гостите в 57-ата минута. Така норвежецът подпечата реванша си за пропуснатата дузпа преди почивката. Байерн също реализира дузпа в края на мача, когато Джошуа Кимих изравни.

Хосеп Гуардиола направи триумфално завръщане в Мюнхен, където имаше успешен период. Преди мача каталунският специалист призна класата на Байерн и заяви, че не вярва, че спорът е приключил. Новият треньор на Байерн Томас Тухел беше на същото мнение, но под ръководството на бившия мениджър на Челси баварците спечелиха само две победи в шест мача. Ман Сити, от друга страна, не успя да постигне 11-ия си пореден успех във всички състезания, но продължава да мечтае за требъл. Техен съперник на полуфинала ще бъде Реал Мадрид, който отстрани „гражданите“ на същия етап миналата година.

Байерн играе изключително убедително на „Алианц Арена“, като е спечелил 16 от предишните си 18 домакински мача в Шампионската лига, докато Манчестър Сити е непобеден в последните си четири визити в турнира. Балансът в преките срещи остава в полза на английския отбор, който има 4 победи и 3 поражения срещу Байерн, едно равенство и голова разлика 13:11.

Ерик Максим Шупо-Мотинг се завръща в острието на атаката на Байерн, след като пропусна три мача поради контузия. Зад камерунеца оперират Кингсли Коман, Джамал Мусиала и Лерой Сане, а Садио Мане, който беше глобен с рекордна сума заради скандала със Сане, остана на пейката. Томас Мюлер и Серж Гнабри също бяха там. Джошуа Кимих и Леон Горетцка отново съставиха двойката вътрешни полузащитници, а Жоао Кансело от Ман Сити бе предпочетен пред Алфонсо Дейвис на левия фланг на защитата. Другите трима защитници пред Ян Зомер бяха Бенжамен Павар, Дайо Упамекано и Матис де Лихт.

В състава на гостите нямаше изненади и Гуардиола се спря на същия състав, както седмица по-рано на „Етихад“. Едерсон застана на вратата, Мануел Аканджа, Рубен Диас и Нейтън Аке оформиха трио в защита, а Джон Стоунс отново игра заедно с Родри в средата на терена. В средата на терена Кевин Де Бройне и капитанът Илкай Гюндоган играеха по-атакуващи роли, Бернардо Силва и Джак Грийлиш атакуваха по фланговете, а отпред разчитаха на машината за голове Ерлинг Холанд.

От самото начало Байерн предвидимо се настани в половината на съперника, но играчите на Ман Сити не изглеждаха притеснени. В минутите имаше няколко остри схватки, които вбесиха Тухел. Коман направи много добър пробив по десния фланг, но пасът му към центъра беше твърде силен и Чупо-Мотинг не успя да овладее топката. Малко по-късно Коман нахлу на скорост в наказателното поле, но отново не успя да намери свой съотборник.

Първият жълт картон беше показан в 11-ата минута за фаул на Кансело срещу Бернардо Силва. След четвърт час игра Манчестър Сити имаше добра атака и само добре премереният удар на Зомер предотврати попадение във вратата на Гюндоган. В 17-ата минута Сане беше изведен един на един с Едерсон, но стреля покрай целта и пропусна чудесна възможност да възстанови темпото. Секунди по-късно Упамекано фаулира Холанд, който беше фаулиран при пробива и получи червен картон от Клеман Търпин, но след това го отмени, тъй като норвежецът беше в офанзива при подаването си към него.

В 21-ата минута Сане се опита да изненада Едерсон с пряк свободен удар, но бразилецът опази топката в ъглов удар. Скоро след това домакините имаха нов шанс за гол, но Горетцка се размина с топката. В 27-ата минута Нейтън Аке нанесе далечен удар, който не попадна в целта. Секунди по-късно Търпин се разписа от фаул срещу Мусиале на границата на наказателното поле и Тухел отново беше бесен.

В 35-ата минута бе отсъдена дузпа за гостите. Гюндоган стреля, Упамекано докосна топката с ръка и Тюрпен посочи бялата точка. Изпълнението се забави за известно време заради протести от страна на играчите на Байерн. Това явно се отрази на холандеца, който изпрати топката над напречната греда. Баварците направиха всичко възможно да се възползват от момента и да отбележат гол преди края на полувремето. Кимих пропусна да стреля отдалеч, а комбинация между Сане и Коман завърши с мощен удар на французина, отразен от Едерсон.

Секунди преди почивката пред вратата на гостите настъпи голяма суматоха. Няколко играчи на Байерн се опитаха да стрелят, но ударите им бяха блокирани. Последва сблъсък в средата на терена между Кимих и Гюндоган, за който и двамата получиха жълти картони. Като цяло баварците доминираха през първото полувреме и пропуснаха няколко шанса, като единствената интересна ситуация за Зомер беше провалената дузпа на Холандия.

В началото на второто полувреме домакините отново започнаха да натискат, въпреки че играчите на Ман Сити се опитваха да задържат топката по-дълго. Аке получи жълт картон за фаул срещу Пауар и Байерн се притискаше все повече около наказателното поле на съперника. В 55-ата минута холандецът пое инициативата при контраатака на Ман Сити, но ударът му се оказа лесен за Зомер. Пред вратата Коман отново демонстрира отличната си скоростна техника и го деляха само сантиметри от гола.

След пробива на французина Джон Стоунс получи топката и холандецът изби топката към Де Бройне, който я отби. Норвежецът остана един на един с Упамекано, който се подхлъзна, и този път грешката му беше наказана. Точният удар на Холанд не остави шансове на Ян Зомер и интригата около крайния победител окончателно изчезна. Гостите намираха все повече пространства и играчите на Байерн започнаха да се изнервят. Тухел реагира, като направи двойни смени, отстранявайки Кансело и Сане и заменяйки ги с Алфонсо Дейвис и Садио Мане.

В 67-ата минута Мусала си партнира с Чупо-Мотинг, но ударът му от остър ъгъл не създаде проблеми на Едерсон. Малко по-късно камерунецът бе заменен от младия Матис Тел. Четвърт час преди края на мача френският нападател прати топката в мрежата, но попадението му беше отменено заради засада. В 81-ата минута Мане нанесе удар от центъра на наказателното поле, който попадна в Аканджа. Търпин не видя ситуацията, но след намесата на VAR отсъди дузпа за Байерн, която Кимих реализира за 1:1.

В оставащото време мачът просто се доиграваше. За Байерн единствената цел до края на сезона е да спечели още една титла в Бундеслигата, докато Манчестър Сити продължава да преследва трофеи в Шампионската лига, Висшата лига и Купата на Англия.

Байерн 1:1 Манчестър Сити

Тагове: Байерн Мюнхен, Манчестър Сити, Подбрани новини