Наполи ликува след футболния Везувий срещу Ювентус и е на крачка от Скудетото

Световен ФутболТОП НОВИНИ

Ювентус и Наполи изиграха един от най-силните си мачове за сезона в Серия А и след много драматичен мач с два допуснати гола, „бианконерите“ неаполитанци стигнаха до победа с 1:0 като гост в дербито на 31-ия кръг на италианското първенство. Джакомо Распадори (90′ + 3′) отбеляза единствения гол в мача.

Това беше първият мач за Ювентус, след като по-рано тази седмица им бяха върнати 15 точки, след като бяха отнети заради наказание, наложено в началото на астрономическата година. Бианконерите обаче трябва да треперят за мястото си в четворката, защото Милан намали изоставането си само на три точки, а Рома все още не е изиграл мача си от турнето срещу Аталанта утре и може да се изравни по точки с тях. От друга страна, Наполи се реваншират на феновете си за посредственото си представяне през април, в което загубиха два пъти от Милан, и могат да спечелят титлата още в следващия кръг, ако само вземат преднина срещу Салернитана, а Лацио загуби точки от Интер.

Масимилиано Алегри подреди Ювентус във формация 3-5-2 в началото, а след това премина към 4-4-2. В защита Данило, Ругани и Гати успяха да противодействат на неаполитанската атака, а в средата на терена Локатели и Рабио пресичаха амбициите на съперника още в зародиш. На върха на терена дуото Суле и Милик бяха тези, които

Наполи и Лучано Спалети отговориха на предизвикателството, като започнаха мача в схема 4-3-3. В защита Ди Лоренцо и Оливера носеха тежестта за поредна вечер. От друга страна, сините разчитаха на Лоботка в средата на терена, а на върха смъртоносното трио Лозано – Осимено – Квараселия многократно притесняваше Шчесни.

Двата отбора започнаха мача с ентусиазъм и на висока скорост. Първият шанс за гол дойде в 4 минута, когато Локатели от Ювентус опита удар извън наказателното поле, но той мина вляво.

Наполи отговори на предизвикателството на домакините с контраатака. Осимено получи добър пас в наказателното поле на Ювентус, но не успя да овладее добре топката и защитник я изчисти, за да предотврати опасността.

Нов момент на напрежение пред вратата на Алекс Мерет дойде в 11-ата минута, когато първо Куадрадо нанесе силен удар, но стражът на Наполи се справи, а след това Локатели се хвърли коварно в наказателното поле, където обаче защитата на Наполи беше безупречна и изчисти топката.

Пет минути по-късно Аркадиуш Милик се опита да вкара, като надскочи наказателното поле и насочи топката в центъра на вратата, но Алекс Мерет успя да спаси и да запази вратата си суха.

Едва в 20-ата минута Наполи отново насочи вниманието си към вратата на Шчесни. Цвик Кварацелия спечели топката в близост до наказателното поле и нанесе удар с глава под напречната греда, след което не успя да вкара коженото кълбо в мрежата, тъй като стражът на „бианконерите“ го улови и запази притежанието му.

След това неаполитанците се опитаха да измислят нещо отново с Ндомбеле, но топката беше изчистена в корнер, който не доведе до нищо опасно.

След напрегнатата игра през първия половин час двата отбора преминаха към физически единоборства и все по-рядко стигаха до удари. При един такъв сблъсък Кварацхелия получи контузия, но му бе оказана бърза помощ и той веднага се върна в игра.

В 37-ата минута играта най-накрая просъществува и Лозано стреля от границата на наказателното поле, но ударът не представляваше сериозна заплаха за вратаря, тъй като беше блокиран от защитник.

Ювентус усещаше, че губи инициативата и се затваря все повече в собствената си половина, което доведе до естествена нервност в редиците им и това се отрази на поведението на играчите, когато в 40-ата минута Рабио влезе в груба схватка и заслужено получи жълт картон.

Наполи отново тръгна да търси гол в добавеното време, когато Лоботка се опита да освободи Хвич Кварацхелия с прехвърляща топка, но опитът му беше осуетен от един от защитниците и запази нулевото равенство преди двата отбора да се оттеглят на почивката.

На полувремето и двата отбора показаха, че са заредени с енергия, и нямаше и 120 секунди след подновяването на играта, а Ювентус вече беше спечелил корнер. Мирети получи хитро изработена топка, която щеше да го остави на обещаваща позиция, но един от защитниците беше предупреден за опасността. Последвалият корнер на Миретти обаче не доведе до нищо опасно.

Десет минути след почивката Наполи също се озова в интересна ситуация пред вратата на своя съперник. Кварачелия избегна защитник на Ювентус и си направи място за слаб удар на границата на наказателното поле, но той премина над напречната греда.

За съжаление този път силите на футболистите се изчерпаха много по-рано и едва четвърт час след подновяването на играта срещата се завърна на чиста позиция.

Умората обаче позволи и повече пространства в двете полувремена, тъй като защитата отстъпи място на пропукване. Така само в рамките на 60 секунди видяхме няколко интересни ситуации пред вратите на Мерет и Шчесни.

Първо Анхел Ди Мария проби по фланга и пресече в наказателното поле, но лично стражът на гостите се намеси, за да спре опасността. След това той пусна топката напред и сините от Наполи бързо се организираха пред вратата на домакините от Торино. Осимене си освободи пространство в наказателното поле и стреля, но топката срещна тялото на защитник и излезе в корнер, който защитата на „бианконерите“ без проблем изпълни.

Това даде импулс в играта на Наполи и гостите пропуснаха два чудесни шанса в рамките на няколко секунди. Осимен получи невероятен пас в наказателното поле, стреля, но топката рикошира в стража на Ювентус, а след това напречната греда спаси Шчесни от удар във вратата. След това след корнер защитата на „бианконерите“ имаше нови главоболия, след като Зелински засече топката, но вратарят на домакините беше на мястото си и отново запази вратата си суха.

Голямата драма се разигра в последните 10 минути на редовното време. Наполи притисна Ювентус в собствената им половина и отвори големи пространства в половината си. „Бианконерите“, които се опомниха по време на атаката на Наполи, показаха изключителна свежест и осъществиха светкавична контраатака. Анхел ди Мария нахлу в наказателното поле, залъга няколко защитници на „сините“ и стреля от границата на наказателното поле, оставяйки Мерет беззащитен. След намесата на VAR обаче попадението беше отменено.

Драмата стана пълна в продълженията, когато съдията не зачете нов гол на домакините, а буквално при контраатаката неаполитанците имаха шанс. Елиф Елмас премина през половината на домакините и направи точен пас в наказателното поле на бианконерите. Джакомо Распадори стигна до топката и направи безпомощен Шчесни, за да вкара първия си и единствен гол в мача.

След това Ювентус получи възможност да изравни резултата, но нито Киасе, нито Ди Мария успяха да се разпишат и така Наполи се поздрави с победата.

Ювентус претърпя трето поредно поражение в Серия А – нещо невиждано от 2011 г. насам. Наполи, от друга страна, ликуваше, но за пореден път показа, че има проблеми в завършващата фаза, тъй като в последните си четири мача вкара само три гола, а в два от тях дори не се разписа.

Ювентус 0-1 Наполи

Тагове: Наполи, Подбрани новини, Ювентус

Признание: обявиха Пламен Андреев за №1 в света по този показател