Верстапен триумфира в маратонската Гран При на Австралия, драми и инциденти с края

Световният шампион Макс Верстапен спечели втората си победа за сезона във Формула 1 през 2023 г., след като триумфира в историческата Гран при на Австралия. Днешното състезание на пистата „Албърт парк“ беше първото в историята на Формула 1, което беше спирано три пъти с червени флагове заради различни инциденти.

Първото спиране се случи в осмата обиколка след инцидента на Алекс Албон в завой 6, при който на пистата останаха отломки и чакъл, което доведе до спиране на състезанието. Второто спиране се случи в 54-а обиколка от 58-а след контакт на Кевин Магнусен със стената във втори завой и отново разпръснати отломки.

Това спиране на състезанието доведе и до най-драматичната част от Гран при на Австралия, а именно втория рестарт. Тук се случиха няколко отделни инцидента, които доведоха до многобройни пермутации и още едно спиране на състезанието само една обиколка преди края.

Първият инцидент бе между двама испанци, Фернандо Алонсо и Карлос Сайнц, които се докоснаха в първия завой, след което пилотът на Aston Martin се завъртя. На свой ред Сайнц намали скоростта, което доведе до други сблъсъци. Най-големият от тях беше между пилотите на Alpin Пиер Гасли и Естебан Окон, които се сблъскаха на правата между завои 2 и 3 и отпаднаха. Освен това задните пилоти Ник де Врис и Логан Сарджънт също влязоха в контакт и се забиха в зоната за сигурност на завой 1. Тези двама също излязоха от трасето.

Всички тези сблъсъци и инциденти доведоха до огромни размествания в класирането след размахването на червения флаг. Тъй като обаче това се случи преди колоната да достигне края на първия сектор, подреждането се върна такова, каквото беше преди втория рестарт, с изключение на отстранените състезатели, които загубиха позиции.

Така при последния рестарт, който беше чисто протоколен, за да могат пилотите да стигнат до края на състезанието, Верстапен зае първото място пред Хамилтън и Алонсо. Четвъртото място зае Сайнц, но той бе наказан с 5 секунди за контакт с Алонсо и завърши 12-и (последен на финала). След наказанието на Сайнц Ланс Строл зае четвърто място на финала, Серхио Перес, който стартира от бокса, завърши пети, а Ландо Норис, Нико Хюлкенберг, Оскар Пиастри, Гуаню Джоу и Юки Цунода също получиха точки.

Днешната победа на Верстапен беше не само първата му в Австралия, но и вторият триумф на Red Bull в Мелбърн. Предишният успех на „биковете“ на „Албърт парк“ беше през 2011 г., когато спечели Себастиан Фетел.

Сега Формула 1 е изправена пред едномесечна почивка преди Гран при на Азербайджан, която ще включва първия от шестте спринта за сезона. Подобна дълга пауза между третия и четвъртия кръг за годината не беше планирана, но след отмяната на Гран при на Китай, която трябваше да се проведе на 16 април, тя стана реалност.