България U21 на полуфиналите на Световната купа в Бахрейн

ВолейболТОП НОВИНИ

Българският национален отбор по волейбол за младежи до 21 години почти достигна до полуфиналите на Световното първенство в Бахрейн. Момчетата на Андреа Буратини надиграха уверено отбора на Полша с 3:0 (25:18, 35:33, 25:18) във втория мач от група F на втората групова фаза на Световното първенство, който се проведе този следобед в Манама.

Това е втората победа на младите български лъвове над полския „Дружина полска“ на Световното първенство, след като отборите играха помежду си в Група С от първата групова фаза, където България взе надмощие с много труден резултат 3:2.

Така България спечели 2 от 2 мача, спечели 6 точки и ще достигне до полуфиналите на Световното първенство в тази възрастова група за първи път от 2003 г. насам. Тогава българският отбор, в който участваха Матей Казийски, Тодор Алексиев, Боян Йорданов и Иван Станев, стигна до бронзовите медали.

От друга страна, Полша, световните шампиони до 19 години отпреди две години, претърпяха второ поредно поражение на този етап от първенството и отпаднаха от надпреварата за медалите, тъй като продължават да се борят за разпределението на 5-8 места.

Утре (13 юли) България приема Иран в директен сблъсък за първото място в групата. Преди световното първенство двата отбора изиграха силна приятелска среща в София, в която младите персийци поведоха с 3:2. Утрешният мач ще се проведе в 17.00 ч. българско време.

България игра като истински претендент за медал. Първата част на мача започна точка за точка, но това не продължи дълго. Сериозната интрига се запази до резултата 11:10 в полза на българските юноши. Младите лъвове отбелязаха четири поредни точки, които се оказаха решаващи. След това те „показаха зъбите си“ и намалиха разликата до 17:20. България обаче приключи мача с три поредни точки – 25:18.

Вторият сет беше празник на волейбола от най-високо ниво, както по отношение на качеството, така и на драматизма. Водейки с 2:0, българите позволиха на Полша да отбележи четири поредни точки, което доведе до 4:2 и гонитбата започна. Двата отбора си размениха успешни атаки, но полският тим запази предимството си. В един нервен мач българските момчета спечелиха срещата. Стигна се до равенство при 21:21, след което България спечели първия от многото геймове. Следващите две отидоха в Полша, но все без успех. След поредица от смени на водачеството, лъвовете най-накрая поведоха с 2:0 при 35:33.

В третия гейм волейболното шоу продължи с пълна сила. България пое щафетата. При резултат 2:2 българите бързо отбелязаха четири точки и определиха хода на мача. Поляците се опитаха да не изостават. На моменти те изоставаха само с една точка, но не и с равенство. При резултат 16:15 три поредни успешни атаки станаха ключови за България. Наказателните удари бяха в пълна сила, а резултатът продължаваше да расте и да се увеличава, като завърши мача при 25:18 и 3 точки:

Българският капитан и звезда Александър Николов (78% ефективност в атака) и Венислав Антов (4 блока, 2 борби и 44% ефективност в атака) отново бяха най-полезните играчи на българския отбор, като отбелязаха съответно 18 и 17 точки.

Алексей Насевич беше единственият играч в полския отбор, който отбеляза 15 точки (3 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака).

БЪЛГАРИЯ – ПОЛША 3:0 (25:18, 35:33, 25:18)

Тагове: Бахрейн, България U21, Дружина полска, Полша, Световното първенство