Алкарас влезе в пантеона на шампионите, хегемонът беше свален от трона

Тенис

Карлос Алкарас твърдо влезе в пантеона на шампионите на „Уимбълдън“ след запомнящ се исторически триумф над хегемона на „свещената трева“ Новак Джокович.

20-годишният испанец спечели драматичната среща с 1:6, 7:6(6), 6:1, 3:6, 6:4 за 4 часа и 46 минути игра.

Така този изключително продължителен двубой за мечтания трофей остава един от най-дългите в историята – рекордьор е финалът от 2019 г., в който Джокович победи Роджър Федерер за 4 часа и 57 минути игра.

В първия сет Ноле беше господар на корта и Алкарас едва успя да вземе нито един гейм в него. Вторият сет обаче беше много по-добър и по-равностоен, като две нехарактерни непредизвикани грешки на Джокера – на сет пойнт и в следващия гейм – бяха ключови в тайбрека.

В третия гейм сърбинът беше далеч от средното си ниво и един от геймовете продължи 26 минути, тъй като той загуби с точка за пробив. Седемкратният шампион се върна в играта, като спечели четвъртия сет и дори имаше благоприятен шанс да направи ранен пробив в петия.

Той обаче отново допусна грешка и Алкарас се възползва от нея, за да наложи пробив, а след това устоя на мощната преса и използва по най-добрия начин сервиса и форхенда си.

Джокович ще съжалява, че не успя да спечели безпрецедентната си 24-а титла от Големия шлем и осма на Уимбълдън. Само в първия сет обаче нивото му беше изумително високо, а необичайно големият брой непредизвикани грешки наклони везните в полза на съперника му.

Ноле остава със седем триумфа на „свещената трева“, а серията му от четири поредни победи бе прекъсната. Единствената му предишна загуба в Лондон беше от Анди Мъри през 2013 г.

За Джокович това е 12-и загубен финал на турнир от Шлема, а по ирония на съдбата предишният сложи край и на мечтата му за “календарен шлем”. След това той загуби от Данийл Медведев на US Open през 2021 г., а сега има и много слухове, че може да вземе всички важни трофеи през този сезон.

Алкарас заслужено спечели Уимбълдън и вече има две титли от Големия шлем след миналогодишното US Open. Той стана едва четвъртият настоящ тенисист, покорил „Ол Ингланд Клъб“, след Рафаел Надал, Анди Мъри и Джокович.

Алкарас също така стана третият испанец, който печели титла на Уимбълдън, и вторият в Откритата ера, след като Мануел Сантана спечели състезанието през 1966 г. Карлитос, разбира се, ще стане №1 в световната ранглиста, което допълнително подсказва за бъдещото му величие, за което очевидно е готов.

Първи сет

Джокович направи първата си груба непредизвикана грешка след красив диагонален сервис в квадрата за точка за пробив и шанс за лесен завършек на мрежата. Сърбинът обаче изпрати топката в мрежата и трябваше да отблъсква ранния шанс за пробив, но успя да постигне директна точка от начален удар. Още едно подаване за двойна грешка, преди Джокович да използва сервиса си и да приключи 7-минутния мач при 1:0.

Грешка от форхенд на Алкарас и феноменален контраатакуващ директен диагонален удар в движение на Ноле доведоха до 0-30, а още един пресилен удар от форхенд на испанеца направи резултата 0-40. Джокера неутрализира първата възможност за пробив с форхенд ракета в сложна ситуация, а Алкарас неутрализира втората възможност с форхенд сервис удар, за да направи резултата 30-40. Нов неудържим форхенд на испанеца обаче направи пробива 2-0.

При 15-30 Джокович отново трябваше да издържи на напрегната ситуация при собственото си подаване, но успя да доминира с два последователни бекхенд аса. Напротив, първият му сетбол завърши при 3-0 след 18 минути игра.

Ноле не намали темпото и спечели вероятно най-лесното си подаване в мача, а като цяло и първия гейм без особена интрига – 5:0. В следващите минути Алкарас нанесе най-добрите си удари в мача и заслужи аплодисментите на феновете с елегантен форхенд пасив – 5:1.

Джокович завърши сета по великолепен начин, без да хаби сили за подаването си – 6:1 след 35 минути игра.

Втори сет

Алкарас започна втория сет много по-позитивно и не само вдигна подаването си, но и се възползва от минутния спад на съперника си. Джокович направи двойна грешка и непредизвикана грешка от бекхенд и започна да губи с 0:30. Феноменално воле, последвано от бекхенд уинър, доведе резултата до 30:30, а след това и до дюс, след като Алкарас удари много остър форхенд по диагонала. Джокера обаче също допусна нехарактерна грешка на мрежата и даде шанс на съперника си за пробив, но той го парира с безотговорен форхенд. Испанецът си осигури втора точка за пробив, като достави топката ниско в зоната за сервис, а форхенд в аут на Джокович направи 0:2.

Алкарас вече започваше да се чувства уверен с дълги бекхенди и постоянни движения по цялата ширина на корта. Джокера обаче не се предаде, довеждайки резултата до 30-30 с голяма помощ от филето. Една от редките непредизвикани грешки на испанеца в този сет придвижи гейма до дюс, а догонващата къса топка на сърбина му даде шанс за пробив. Алкарас изпрати форхенд по диагонала в аут след изтощителна размяна на удари по земя от дъното на корта и загуби преднината си – 1:2.

Джокович отново трябваше да се примири с изоставането си от 0:30, но запази натиска си в следващите две точки и дочака необходимите грешки на съперника си при 30:30. Отличен форхенд-шот на Алкарас му даде шанс за пробив, а в следващия гейм двамата изиграха красива размяна на бекхенди по диагонала, като в крайна сметка испанецът направи непредизвикана грешка в опита си да изпълни уинър. След като достигна до къса топка и не успя да върне началния удар, Джокера взе подаването си при 2:2.

Алкарас продължи да поддържа високо ниво от началото на сета, но все още не успяваше да печели лесни точки, тъй като обратните удари на сърбина обикновено бяха превъзходни. При 40:30 Джокович отново отвори корта с атака от бекхенд, последвана от директен форхенд дюс. Сервис-воле изведе испанеца напред, а след това две поредни грешки на Ноле приключиха гейма при 2:3.

Друг напрегнат момент за Нолте настъпи при 0-30, когато Алкарас нанесе перфектен бекхенд уинър по правата. Четири поредни начални удара помогнаха за обрата и края на гейма, което не се беше случвало в мача досега – 3-3.

Страхотно атрактивно рали от страна на Алкарас направи резултата 30-0, а след това той изпълни уинър с над 150 мили в час. Ас по диагонала направи резултата 3:4. Джокович започна видимо да отпуска форхенд ръката си по диагонала и въпреки че не можеше да разчита на първия си сервис, доведе резултата до 30:15. Бекхенд в мрежата от Алкарас и неудачен начален удар на Ноле направиха резултата 4:4.

Алкарас започна да доминира на свой сервис, което не беше толкова ясно в по-ранните моменти от мача, но именно неговото подаване свърши работа и доведе резултата до 4:5. Грешка от форхенд по диагоналния бекхенд обаче лиши испанеца от предимство с 0:30 и резултатът стана 15:15. След като си размениха по една грешка при 30-30, Джокович изпрати форхенд в мрежата, преди геймът да отиде на дюс. Нещастна къса топка на Алкарас доведе до това съперникът му да премине в атака, след което завърши гейма в трескава размяна на технически удари на мрежата, подпомогнат малко от филето – 5-5.

Претендентът направи непредизвикана грешка от форхенд, но след това блесна с великолепно спечелен сервис от бекхенд линия благодарение на прекия си сервис – 15-15. Отново сервисът на Алкарас се оказа решаващ в края на гейма и той набързо си осигури тайбрек – 5-6. Джокович не можеше да разчита на първия си сервис през целия втори сет и тази тенденция продължи и в решителния гейм, когато имаше напрегнат момент при 30-30. Именно тогава обаче два последователни безответни начални удара осигуриха тайбрека – 6:6.

Грешка на Алкарас даде на съперника му първия минибрейк, а сърбинът веднага увеличи преднината си на 3-0 с два безответни сервиса. Претендентът обаче отговори по най-добрия възможен начин с две бързи и лесни точки, след като сервираше за мача при 3:2, а Ноле сбърка на къса топка при 3:3 и за нула време пропиля предимството си. Воле помогна на Джокович да поведе с 4:3, но Алкарас взе две от подаванията му за 4:5, последното с перфектна къса топка. Съдията на стола даде официално предупреждение на Джокович за превишаване на времето за сервиране, а след това принуди съперника си да сгреши на мрежата – 5:5. Последва нов дълъг сервис, който завърши с мачбол на мрежата и печеливш прав бекхенд на Новак за сетбол. Неудържимата ракета от бекхенд обаче не успя да оправдае очакванията и втори пореден удар даде на Алкарас сетбол – 6:7. Обратният удар на испанеца изравни крайния резултат!

Трети сет

В първия гейм на следващия сет Алкарас спечели точка за пробив с невероятен бекхенд-ретур. Ноле я спаси, но последва още една и след нова грешка от бекхенд сърбинът вече допускаше пробив. Нещастна за него беше грешката на съдията на линията при точката за пробив, която го лиши от отличния му първи сервис – 0:1.

Алкарас успя да затвърди пробива, отново благодарение на доминиращ начален удар и въпреки непредизвиканата грешка – 0:2. Играта на Джокера напълно се срина и той продължи с неточностите си, след поредната от които резултатът стана 15:30. Испанецът можеше да претендира за две точки за пробив с мрежата, но Джокович му попречи с инстинктивно спасяване. В крайна сметка сърбинът успя да спечели гейма и да намали резултата до 1:2.

Беше ред на Алкарас да се огъне под натиска и да направи три поредни грешки – две на воле и една на прав форхенд. Неудачен отскок изнерви Джокович и той пропусна първата си възможност, а испанецът превърна втората в двойна грешка. Задържането на сервиса изведе претендента напред, а безответният начален удар беше достатъчен, за да се стигне до 1:3.

Джокера не успя да възвърне мощното си ниво от първия сет, а сервисът му все още не помагаше с необходимата последователност. От второто подаване той успя да запази предимството си в сервис гейма, но на два пъти се стигна до дюс, тъй като сърбинът допусна грешки. Друга от тях даде на Алкарас шанс за точка за пробив, но той прекали с форхенда си и не се възползва от него. Красив форхенд по обратния диагонал сложи край на изкусително рали, Ноле взе инициативата, но след това я преигра със същото подаване и геймът влезе в 11-ата минута. Последва нов спор със съдията на сърбина за изчисляването на секундите за сервиране, а двойна грешка осигури точка за пробив на съперника. Неуспешен форхенд на Алкарас обаче възстанови равенството, а след това излизането на Джокович на мрежата му даде предимство. Стигна се до нов дюс, а мачът се проточи 15 минути. Удар от форхенд в аут на Джокович доведе до трета точка за пробив за съперника му, но той парира директен диагонален обратен сервис. Пресиленият форхенд на 23-кратния шампион пренесе гейма на двойки в деветата част, а отличният форхенд сервис на Алкарас му даде четвърти шанс за пробив. Той отрази подаването, но грешен бекхенд слайс на сърбина даде на съперника му пета възможност. В 11-ия гейм първият сервис дойде на помощ, но скоро последва нова неточност от форхенд и се стигна до шестата точка за пробив. Испанецът прекали с бекхенда си и не успя да го реализира, а след това със смразяващ бекхенд по диагонал към мрежата взе гейма в 13-ия гейм на откриващия сет. Пресилен форхенд на сърбина даде на съперника му седма точка за пробив, а още една грешка от тази страна на ракетата сложи край на 26-минутния маратон при 1:4.

Четвърти сет

Джокович отиде в съблекалнята на почивката между сетовете, а Алкарас направи двойна грешка при 0-30. Това не му попречи да запази първоначалния си ритъм на удари и той пласира четири последователни убедителни сервиса, за да се измъкне от неудобното положение – 0-1.

Джокович изпитваше обичайните си затруднения, като печелеше лесно точките си и сервираше още при първото си подаване, изоставайки с 0:30. Прекият форхенд на Алкарас свали сърбина на корта при 15:40. Зашеметяващ прав бекхенд на Джокера спаси първата точка за пробив, но втората беше неутрализирана, след като сърбинът доминираше, а по-късно все пак спечели сета за 1:1.

Джокович изпитваше обичайните си трудности с лесните точки и първите сервиси, като изоставаше с 0:30. Прав форхенд на Алкарас провокира подхлъзване от страна на сърбина, което доведе до 15:40. Зашеметяващ бекхенд на линията на Джокера спаси първата точка за пробив, но втората беше неутрализирана, след като сърбинът доминираше и спечели сета за 1:1.

Сърбинът сервираше отлично, което му помогна да доминира на бекхенд линията и да вземе точка за пробив. Не принудителна грешка обаче го развали, а в следващия момент си осигури втора точка за пробив с още един отличен сервис. И той бе отклонен от мрежата при подаването на Алкарас, но след това той сбърка от форхенд и получи трети шанс за пробив. Джокера го реализира, пробивайки съперника си на мрежата и повеждайки с 3:2.

В предишния гейм испанецът видимо бе понижил нивото си и Джокович в крайна сметка пое контрола върху корта със серия от добри форхенди – 4:2. Алкарас се нуждаеше от непрекъснат сервис и изпълни задачата си, намалявайки преднината си до 4-3. Джокера отговори на това предизвикателство, като сервира на нула, а в следващия гейм претендентът явно преживяваше един от миникризите си на корта. Както и в първия сет, при достигането на точка за пробив многократните опити на Ноле за пробив му попречиха да реализира тройния брейкпойнт – Алкарас направи двойна грешка и подари сета.

Пети сет

В петата час на мача Алкарас изпълни страхотен бекхенд пас и имаше шанс за точка за пробив. Той обаче бе възпрепятстван да върне подаването си от лош сервис на Джокера, който също удари от форхенд, но съперникът му не се предаде и завърши зрелищно рали (14 удара) с форхенд пас във втория откриващ сет. Нов безответен форхенд и скъсен бекхенд на испанеца сложиха край на мача – 1:0.

Алкарас направи непредизвикана грешка от форхенд и изоставаше с 15:30, но веднага компенсира с воле – 30:30. Фантастичният ретур на Джокович му даде шанс за пробив, който той щеше да реализира, ако не беше „полазил“ по линията на сервиса, вместо да пусне топката в аут. Испанецът взе гейма си с щастлива къса топка и серия от защитни удари, завършвайки с контраатакуващ форхенд по правата – 1:1.

Разочароващо пропуснатата точка за пробив от Джокович сякаш вдъхна енергия на Алкарас, който беше все по-подкрепян и от публиката. При 15-30 той върна топката в мрежата, а при 30-40 сърбинът направи елементарна грешка от форхенд. При решаващото подаване Ноле се препъна, след което се опита да атакува на мрежата, но бе ударен от бекхенд – 1:2. Карлитос затвърди впечатлението, че в момента се намира в много по-добра форма от всеки от тях, като затвърди пробива си на нула с директен ас при 1:3.

Джокович пък счупи ракетата си в почивката между геймовете и получи предупреждение от съдията. Това обаче явно го окуражи: следващите му сервиси бяха превъзходни и му помогнаха бързо и лесно да намали изоставането си до 2:3.

Качественият форхенд на сърбина му даде леко предимство при 15:30, но след това той прекали с връщането на втория си сервис и беше видимо разочарован. Втора поредна грешка от форхенд обърна развоя на мача и Алкарас завърши срещата с ас – 2:4.

Испанецът отново зарадва публиката с форхенд пасинг, правейки резултата 30:30, но Джокера го превърна в гейм с печеливш диагонален бекхенд. В крайна сметка сърбинът продължи да поддържа жива интригата в сета при 3:4. 23-кратният шампион получи помощ на мрежата при 0:15, но последваха две непредизвикани грешки от неговата ракета при 30:15. Изящният къс сервис на Карлитош му позволи да увеличи още повече преднината си и благодарение на диагоналния ас при 3:5 той бе на един гейм от титлата.

Джокович бързо доведе резултата до 40:0 на свой сервис и въпреки че загуби следващата точка, намали до 4:5 и „премести“ топката в корта на съперника си – 4:5. Алкарас отново заслужи аплодисменти с косо воле – 30:15, а сърбинът доведе резултата до 30:30 с форхенд обратен диагонал. Испанецът си осигури мачбол с непредизвикан форхенд-ретур, който превърна в обрат с предната част на ракетата си – титла за Карлитос!

Тагове: Карлос Алкарас, Новак Джокович, Уимбълдън